Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk - hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

hokejoví experti mě upozornili na zajímavou statistiku z letošní Olympiády dětí a mládeže v Karlovarském kraji: ve skupině byl tým Olomouckého kraje jasně nejlepší při přesilovkách soupeře. Nejen že naši kluci málo faulovali (jen 16 trestů oproti 25 vyloučením hokejistů z Liberecka), ale v oslabení dostali pouze dva góly (třeba jihomoravští brankáři kapitulovali sedmkrát), a navíc tuto nevýhodu proměnili ve výhodu. Ve chvílích, kdy jich na ledě bylo méně než soupeřů, dali dvě branky – nejvíce ze všech mančaftů. Možná to byl rozhodující důvod, proč skupinu vyhráli a vybojovali skvělý bronz.

Jako by se při tom inspirovali obyvateli Olomouckého kraje. Ti nehledají výmluvy, třeba že to mají do Prahy daleko nebo že nemají tolik příležitostí…, ale vždy zatnou zuby a makají.

Výborně nás na olympiádě reprezentovali i ostatní mladí sportovci – přivezli jednu stříbrnou a další tři bronzové medaile. Jiní skončili těsně pod pódiem nebo přišli o šanci na výborné umístění kvůli nešťastnému pádu nebo sportovní smůle.

Všem dětem děkuji za nadšení, s jakým Olomoucký kraj reprezentovaly. Ale zároveň neskrývám, že celkově jsme až tak úspěšní nebyli – v celkovém hodnocení za námi zůstal jen Zlínský kraj. Je zde tedy  prostor ke zlepšení. Záleží mi na tom, aby naše děti měly kde a s kým trénovat, a vnímám jako povinnost, abychom jim k tomu vytvořili podmínky. Proto jsme letos opět navýšili dotace na podporu sportu, hlavně toho mládežnického.

Věřím, že se to projeví brzy, protože už v roce 2021 budeme hostit dětskou olympiádu u nás. A i když nám jdou lépe oslabení, tuto výhodu bychom měli využít.

Ladislav Okleštěk
hejtman Olomouckého kraje