Slovo hejtmana

Josef Suchánek - hejtman Olomouckého kraje

Moderní doprava není jenom představa

Víte, jak poznáte opravdu vyspělou společnost? Že bohatí lidé v ní nejezdí auty, ale využívají veřejnou dopravu. Olomoucký kraj se právě tímto směrem ubírá.

Už od loňského roku funguje v našem regionu nově elektrizovaná železniční trať z Olomouce do Šumperka. Díky přičinění Olomouckého kraje se na ní brzy objeví další moderní soupravy, které lidem cestu za prací nebo za zábavou nejen zpříjemní, ale také podstatně urychlí. A hlavně, vlaky se vyrábějí v šumperském Škoda Parsu, díky čemuž vzniknou nová pracovní místa.

Už delší dobu mají lidé v kraji možnost cestovat vlakem i autobusem na jeden společný lístek a brzy se snad podaří tento systém rozšířit i na MHD v Olomouci. Nedávno se podařilo zavést na jízdenkách jednotný QR kód, takže cestující si je teď mohou „orazit“, aniž by jízdenky museli do čtecího zařízení vkládat.

Pokud jde o opravy cest, stále splácíme dluh, který na nich vytvořil v minulosti stát. Postupně se ale přece jen krajské silnice opravovat daří. Určitě pomaleji, než si zaslouží, to víme všichni. Během následujících let se v Olomouckém kraji zároveň otevře několik nových dálničních úseků. Stejně tak pokračujeme i v podpoře cyklostezek, protože jízda na kole je nejen rychlá a levná, ale také zdraví prospěšná.

Přeji vám, ať už se na cesty vydáte vlakem, autobusem, autem nebo na kole, abyste vždycky a v pořádku dojeli do cíle.    

Josef Suchánek,

hejtman Olomouckého kraje