Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

naše ratolesti si už pár týdnů zvykají na školní lavice. A to je čas, kdy se více než jindy diskutuje o vzdělávacím systému, platech učitelů, inkluzi… Hovor se skoro vždy stočí k otázce, jestli děti jsou či nejsou líné, pohodlné a závislé na mobilech, počítačích a sociálních sítích.

Výsledek je většinou jednoznačný: Dnešní děti prý nic nezajímá, tedy právě kromě moderních technologií. A sport? O ten zavadí snad jen v počítačových hrách, ale v tělocviku už nezvládnou ani kotoul.

Nejsem expert na školství ani na sport, ale něco mi tady nehraje.

Proč se mi to nezdá? Nedávno jsem přijal nadšené kluky a holky, kteří pro kraj získali medaile na olympiádě dětí a mládeže. Potěšilo mě, že konkurence při sestavování reprezentace našeho kraje na tyto celostátní olympiády je rok od roku větší.

A ještě jeden postřeh: Kraj letos rozdělí 4 miliony korun mezi 175 organizací, které se od Jesenicka až po Prostějovsko starají o sportování dětí a mládeže. A aktivity dětí podporujeme i v mnoha dalších dotačních programech.

Všechno mi vysvětlil jeden zapálený trenér. „Děti nejsou líné, ale náročné. Když připravím trénink, který je zajímavější než akční počítačová hra, za týden se mi hlásí pět nových zájemců. Mladá generace má chuť, ale někdy chybí podmínky. Vždyť mobil je dnes levnější než kvalitní kopačky.“

Tak se těším, že za ty čtyři miliony pořídí trenéři spoustu nových kopaček (a nejen kopaček). A že děti nedají na remcání věčně nespokojených dospěláků a ukážou nám nejen ty kotrmelce…

Ladislav Okleštěk

Hejtman Olomouckého kraje

© Krajský úřad Olomouckého kraje