Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk - hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

i cesta může být cíl...

Když jsem se rozhodl, že budu psát o krajských cestách, spustil se mi v hlavě refrén této písničky od Oldřicha Janoty a nešel žádným tlačítkem zastavit.

Když jsme v roce 2017 představovali programové prohlášení kraje, věnoval jsem se tématu dopravy často. Sliboval jsem, že kraj připraví koncepci, jak z krajských cest – z nichž některé připomínaly tankodrom – postupně vytvoří funkční síť komunikací, po kterých bude radost jezdit.

Když jste mi v roce 2018 psali, proč se nic moc neděje, vysvětloval jsem pořád dokola: vybudovat silnici není tak snadné jako napsat programové prohlášení. Je třeba připravit projekt, vyřídit stavební povolení, sehnat peníze, vysoutěžit firmu, která silnici postaví, a k tomu doufat, že se na trase nerozmnoží chráněné ještěrky, což by udělalo radost rádoby ochráncům přírody, kteří by pak stavbu roky blokovali…

Když mi letos začaly přicházet e-maily, že je celý kraj rozkopaný, oddychl jsem si. Do práce jsme kvůli objížďkám a semaforům cestovali déle než obvykle, ale bylo to znamení, že jsme na dobré cestě.

Teď otvíráme jednu z gruntu opravenou silnici za druhou. Jen v posledních týdnech například komunikaci mezi Žulovou a Starou Červenou Vodou nebo Plumlovskou ulici v Prostějově, která odvádí dopravu z centra města směrem na Boskovice. Další úseky jsou před dokončením nebo se projektují na příští rok.

Když postavíme kvalitní silnice, tak se cílem stane i samotná cesta po našem krásném kraji.

 

Ladislav Okleštěk
Hejtman Olomouckého kraje
© Krajský úřad Olomouckého kraje