Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk - hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

neviditelný nepřítel covid-19 změnil naše životy. To je jediná jistota dnešních dní – vše ostatní jsou jen názory, výsledky vědeckých studií a návody odborníků, jak s virem „zatočit“. Ovšem ani epidemiologové se často neshodnou a jejich doporučení bývají protichůdná.

Ale máme ještě jeden záchytný bod: přístup České republiky k boji s koronavirem přináší jedny z nejlepších výsledků na celém světě. Díky přesně nastaveným pravidlům jsme zvládli „první vlnu“, jako jedni z prvních uvolňujeme omezení, abychom oživili ekonomiku…

Díky mimořádné obětavosti zaměstnanců domovů pro seniory i pracovníků sociálních služeb se nám daří ochránit nejrizikovější skupiny obyvatel. Všem nakaženým poskytujeme v nemocnicích špičkovou péči. Pacienti neleží na chodbách, jak to vidíme v televizních záběrech ze zahraniční, a lékaři se nemusí rozhodovat, kterému z nich nasadí plicní ventilátor – potřebné přístroje jsou u nás s velkou rezervou dostupné pro všechny.

Na konci dubna úspěšně proběhlo plošné testování kolektivní imunity, na začátku května začíná unikátní projekt chytré karantény. V boji proti koronaviru spojili své síly epidemiologové, zdravotníci, vojáci i hasiči. A vůbec všichni občané – někteří stále šijí roušky, další nepřestávají v nakupování potravin a léků pro své staré sousedy.

A tak se zdá, že větším soupeřem než ten neviditelný vir je hysterie, která občas zavládne na sociálních sítích. Ale nenechte se zmást – šíří ji jen jednotlivci, oproti stovkám a tisícovkám těch, kteří „makají“, ale nemají čas o tom psát na Facebook.

Proto jsem si jistý, že to společně zvládneme - a navíc bez hysterie. Hlavu vzhůru!

Ladislav Okleštěk
hejtman Olomouckého kraje