Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

s pomlčkami je vždycky potíž. Možná si vzpomínáte na „pomlčkovou válku“, která byla na počátku rozdělení Československa. Poslanci se po sametové revoluci nemohli dohodnout, jestli ČSSR přejmenují na Československou republiku nebo na Česko-Slovenskou republiku, až z toho vznikl kočkopes Česká a Slovenská Federativní republika. A brzy už jsme měli republiky dvě.

Problémy s pomlčkou máme i při psaní. Jazykovědci by nám řekli, že někdy musíme použít krátkou pomlčku neboli spojovník (kuchař-číšník) a jindy zase skutečnou, dlouhou pomlčku (Suchý–Šlitr). Někdy je to bez mezer, jindy s mezerami. Čert aby se v tom vyznal…

Další nesmyslná pomlčka souvisí i s naším krajem, přesněji řečeno s adresou krajských internetových stránek. Když Olomoucký kraj v roce 2000 vznikl, jakýsi chytrák vymyslel název domény www.kr-olomoucky.cz. Potýkal jsem se s tím denně. „Podívejte se na náš web,“ říkal jsem lidem často. „Adresa je kr pomlčka olomoucky tečka cz.“ Jazykolam na druhou. Jednoho dne mě to přestalo bavit a řekl jsem si – nešlo by to jednodušeji? Třeba OLKRAJ.cz?

A šlo to, novou krajskou doménu jsme uvedli do života za pár týdnů. Stále fungují obě adresy, takže vizitky, formuláře a propagační předměty můžeme vyměnit, až nám dojdou. A pro programátory z našeho IT odboru to byla hračka. Změna domény tak nestála žádné velké peníze. Přitom přínos pro každodenní uživatelskou praxi při psaní domény je k nezaplacení.

Zrušení pomlčky souvisí i s tím, co chci pro kraj udělat: Vytvořit dobré a rovné podmínky pro všechny: pro děti i seniory, pro dělníky i manažery, pro obyvatele Olomouce i horaly z Jesenicka. Už žádné další pomlčky ani rozdělovníky.

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje
© Krajský úřad Olomouckého kraje