Slovo hejtmana

Leden 2020

Vážení přátelé,

když jsem před rokem zmínil v novoročním přání čínský horoskop a rok vepře, pár lidí se mě ptalo, proč tahám do Olomouckého kraje čínskou astrologii. Další si pochvalovali, že to bylo zajímavé zpestření. A tak si dovolím – ač opravdu nejsem vyznavačem horoskopů – v odkazu na čínské učence pokračovat.

Loňský rok vepře měl lidem přinést hojnost a bohatství, ale jen v případě, že má člověk své plány promyšlené a je na sebe přísný. Nevím jak u vás, ale v rámci Olomouckého kraje se tato prognóza vyplnila. Plánem pro nás bylo programové prohlášení rady a jeho důraz na bezpečnost, opravy silnic, zlepšení péče o seniory i nemocné lidi nebo zvýšení prestiže učňovského školství.

Jak to dopadlo? Díky přísnému, ale zároveň dostatečně štědrému krajskému rozpočtu se nám podařilo opravit všechny plánované silnice. Více peněz než dříve šlo do domovů pro seniory, ale i do škol, do ochrany životního prostředí, do kultury a na sportování dětí. Začali jsme tvořit bohatství, a to nejen finanční, které můžeme v příštích letech rozvinout.

A jaký bude ten letošních rok? Podle čínských mudrců půjde o rok krysy, který se ponese ve znamení nových příležitostí. Bude přát aktivním lidem, kteří nedělají vše jen pro peníze, ale hlavně pro dobrý pocit.

Takových lidí máme v našem kraji hodně. Od starostů přes doktory, učitele, organizátory sportovních akcí a vedoucí dětských kroužků až po všechny z vás, kterým není lhostejné, jak to vypadá ve vaší ulici nebo na vesnici, kde žijete. Jde o vás všechny, kteří každý den vstáváte v pět ráno do práce, mnohdy žijete od výplaty k výplatě, ale přesto se vzorně staráte o své rodiny, o své děti a staré rodiče.

Vám všem bych chtěl ze srdce poděkovat a zároveň popřát šťastný a úspěšný rok 2020. Slibuji, že náš Olomoucký kraj zde je a bude pro vás. I v novém roce 2020 jsme připraveni vám pomáhat.

Na závěr mám pro vás ještě jednu dobrou zprávu. Podle čínského horoskopu letos začnete vydělávat více peněz než dříve a podaří se vám něco ušetřit – třeba na nové kolo pro děti, na opravu střechy nebo na hezkou dovolenou.

Tak snad se staří Číňané nespletli. A pokud to náhodou s těmi penězi letos nevyjde, přeji vám všem hlavně zdraví. To si za peníze nekoupíme a přitom je nejdůležitější, věřte mi.

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje