Olomoucké dny urgentní medicíny začaly výbuchy, střelbou a ošetřováním zraněných

11. 05. 2016

Výbuchy, střelba, houkání sirén sanitek i hasičských vozů, zastřelení teroristé, policisté v kuklách, namaskovaní figuranti s vyhřezlými vnitřnostmi, otevřenými zlomeninami a amputovanými končetinami. Olomoucké dny urgentní medicíny začaly v úterý dopoledne workshopem „První neodkladná pomoc v bojových a extrémních podmínkách“. Cvičení připravovali ostřílení experti z Izraele, kteří mají s útoky teroristů bohaté zkušenosti.

„Na podobné situace musíme být jako záchranáři připraveni a nečekat, až skutečně nastanou. Teroristické útoky se přenesly i do zemí nedaleko České republiky,“ řekl k workshopu hlavní pořadatel akce Petr Hubáček, ředitel olomoucké záchranky. Na cvičení se přihlásilo 30 záchranářů a lékařů z ČR a Slovenska.

„Zdravotnická záchranná služba musí být připravená reagovat i na ne zcela standardní situace, které se svým charakterem vymykají běžnému nasazení a stylu práce. Živelné katastrofy, havárie velkého rozsahu, ale i společenské změny s sebou nesou řadu situací, ve kterých záchranáři musí být schopni profesionálně reagovat. Jakýkoliv výcvik, který zvýší odbornost a profesionalitu záchranky v těchto situacích, je velmi žádoucí," zdůraznil Michael Fischer, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Frekventanti kurzu (Israeli Combat Casualty Care Advanced) vytvořeného v židovském státě se bez výstrahy ocitli uprostřed teroristického útoku a bez zdravotnického vybavení museli s „holýma rukama“ roztřídit podle závažnosti poranění 15 pacientů, ošetřit je a předat profesionálním záchranářům. Celou dobu je sledovaly kamery – jak se chovají, jak spolupracují, jak transportují zraněné apod.

Garant projektu, izraelský expert Gary Grosman, hodnotil celkový přístup frekventantů pozitivně, na druhou stranu je upozorňoval na řadu chyb, které by je v ostrém konfliktu mohly stát život. „Nemůžete ošetřovat zraněného teroristu, u něhož nevíte, zda je ozbrojen. Mohl by se odpálit i s vámi,“ podotkl při hodnocení akce na filmovém plátně.

Ve středu  pokračuje akce dalšími wokshopy. Grosman bude se svým týmem učit české lékaře a zdravotníky, jak při masové demonstraci postupovat při útoku střelce a násilníka s nožem, odpoledne a večer pak čeká zájemce kurz přežití v Nízkém Jeseníku - rozdělání ohně, získání vody, tvorba přístřešku, orientace v terénu, navádění vrtulníku s pomocí i základní možnosti efektivní sebeobrany při napadení.

Ve čtvrtek a v pátek pokračuje akce v klidnější podobě. Lékaři budou debatovat o urgentní medicíně v době migračních přesunů, málo obvyklých vysoce nakažlivých chorobách, nových metodikách záchrany lidského života či spolupráci složek Integrovaného záchranného systému v nových podmínkách.

Část programu se odehraje také u spoluorganizátora akce – Univerzity Palackého v Olomouci (UP). „Jsem velmi ráda, že můžeme na naší akademické půdě přivítat dr. Chauvina, který se v rámci projektu Health Care In Danger zabývá ochranou zdravotnických týmů v místech ozbrojených konfliktů,“ řekla prorektorka UP pro zahraniční styky Ivana Oborná. Beseda s uznávaným expertem se na půdě univerzity odehraje 12. května odpoledne.

Prestižní kongres sleduje, určuje a představuje nejnovější trendy v přednemocniční neodkladné péči (záchranka) a nemocniční neodkladné péči (urgentní příjem). Díky faktu, že zakladatel konference (bývalý šéf oddělení urgentního příjmu) Petr Hubáček nyní působí na pozici vrcholového manažera Zdravotnické záchranné služby OK, došlo k úzkému propojení obou etap neodkladné péče i na této akci.

Olomoucké dny urgentní medicíny pořádá Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje spolu s olomouckou univerzitou a společností Global Medical Service. Bližší informace a podrobný program najdete na www.odum.cz.

 

Olomoucké dny urgentní medicíny začaly výbuchy, střelbou a ošetřováním zraněných


Poslední změna 11. 05. 2016 10:58:09