Promluv do ní - podcast o kultuře v Olomouckém kraji

Olomoucký kraj připravuje od jara 2021 novou Koncepci kultury, kreativity a památkové péče. Aby zástupci krajského úřadu získali lepší povědomí o tom, s čím se potýkají kulturní aktéři v Olomouckém kraji, uspořádali v uplynulých měsících devět workshopů ve vybraných obcích regionu. Během těchto workshopů vznikly první díly Promluv do ní - podcastu o kultuře v Olomouckém kraji, který si můžete poslechnout na platformách Buzzsprout, Spotify či iTunes. Autorkou a průvodkyní podcastů je Dorota Ambrožová.

PŘEHLED EPIZOD

1. V Hranicích se kultuře daří. Kvalitní umění tu najdete v bývalé synagoze či textilní továrně

Hranice se mohou pyšnit nejhlubší zatopenou propastí na světě, pozůstatky židovského města, udržovaným historickým centrem s několika současnými vstupy do veřejného prostoru, bohatou kulturní scénou zřizovanou městem i nezávislým prostorem pro alternativní kulturu a komunitní setkávání. Městem a jeho pojetím kultury provedl Dorotu Ambrožovou místostarosta Vladimír Jurečka, prostory nedávno zrekonstruované městské knihovny představila její ředitelka Marie Jemelková a do kulturního a komunitního centra Karnola nás pozvala jeho vedoucí Zuzana Kadlecová. Poslouchejte zde.

2. Nahlédnout do duše mladých autorů. Uničov oživují festivaly současného umění s mezinárodním přesahem

Kulturní publikum přitahují do Uničova dvě profesionální přehlídky současného umění s mezinárodním přesahem. Hybatelem těchto akcí a nositelem odvážných vizí o tom, kam by se uničovská kulturní scéna měla ubírat, je Vojtěch Janoušek, ředitel mezinárodního festivalu krátkých filmů autorů do 30 let Mladá kamera a festivalu současného umění UFF, dříve známého jako Fotofestival Uničov. Poslouchejte zde.

3. Nebýt jen ateliérem na zateplování. Přerov se otevírá architektonickým i urbanistickým příležitostem

V Přerově již 20 let hledají místo pro výstavbu nové budovy městské knihovny. Ve městě v posledních letech ale vznikly také úspěšné realizace, například originálně řešený Tyršův most nebo památník Jana Amose Komenského. O významu architektonických soutěží a dalších urbanistických příležitostech města hovoří zastupitel, architekt a urbanista Jan Horký. Poslouchejte zde.

4. Geograficky odříznutý, komunitně pospolitý. Jak se v Jeseníku daří síťovat aktéry kulturní scény?

Přesto, nebo právě proto, že je město Jeseník na jedné straně sevřeno horským masivem a na druhé straně státní hranicí, vznikla v jeho zdánlivě uzavřeném prostoru silná kulturní komunita. Síťováním nejen v rámci regionu, ale i za jeho hranicemi se místní kulturní aktéři snaží urovnat staré česko-německé křivdy a podpořit rozvoj města s pohnutou minulostí. Poslouchejte zde.

5. Přes překážky ke hvězdám. Je v Prostějově sázka na současné umění nezbytným předpokladem kulturního rozvoje nebo zbytečný risk?

O Prostějově se rozhodně nedá říct, že by nebyl kulturním městem. Již více než 60 let zde probíhá festival divadla a poezie Wolkerův Prostějov, milovníky vesmíru láká jediná profesionální hvězdárna v kraji a mladé talenty tu vychovávají hned ve dvou středních uměleckých školách. Přesto mají někteří místní aktéři pocit, že zde stále chybí kvalitní nabídka alternativní kultury. Naštěstí nezůstávají jen u slov a realizují kroky k tomu, aby se v Prostějově ke slovu dostalo i současné umění. Poslouchejte zde.

6. Město Zábřeh svým institucím rozumí. Výsledkem symbiózy jsou nové muzejní expozice, zdařile zrekonstruovaná ZUŠ i připravovaná revitalizace náměstí

V druhém dílu zavítáme do Zábřehu na Moravě. Nejsevernějším hanáckým městem nás provedou starosta František John a ředitelně místní Základní umělecké školy Pavel Doubrava. Prohlédneme si výsledky souhry mezi krajem, městem a místními kulturními aktéry. Prvním příkladem tohoto souladu je krajem zřizované Vlastivědné muzeum v Šumperku, dalším rekonstrukce místní ZUŠ či plánovaná proměna náměstí Osvobození v atraktivní veřejný prostor. Poslouchejte zde.

První díl podcastu nás zavede do Šumperka, kterému se přezdívá „živá brána Jeseníků“. Město nabízí skvělé podmínky pro život i kulturní vyžití, drží si stálý divadelní soubor, probíhá zde proslulý festival Blues Alive a místní knihovna loni pod vedením ředitelky Kamily Šeligové obdržela titul Městská knihovna roku. Přesto mnozí obyvatelé města trpí pocitem méněcennosti a nedostatkem patriotismu. Co se dá dělat pro to, aby se z „díry u Hanušovic“ opět stala „Malá Vídeň“? Poslouchejte zde.

.

 

 

 

 

Soubor typu jpgPromluv do ní - banner čtverec(255 kB)stáhnout
Soubor typu pngPromluv do ní - banner fb(27,2 kB)stáhnout
Soubor typu pngPromluv do ní - banner web(69,9 kB)stáhnout


Poslední změna 20. 07. 2022 09:08:50