Válečným uprchlíkům pomáhá asistenční centrum

03. 03. 2022

V úterý 1. března v sedm hodin ráno zahájilo činnost Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Hejtmanství ho zřídilo ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje, policisty, záchranáři, pracovníky Ministerstva vnitra a Univerzitou Palackého. Informační a registrační středisko na jednom místě sdružuje pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

„Všechna opatření se organizovala v rekordně krátkém čase tak, aby asistenční centrum mohlo co nejrychleji začít fungovat. Jeho provoz budeme do optimální úrovně ladit za chodu. Dobrou zprávou je, že lidé, kteří potřebují pomoc, se už teď mohou na centrum obrátit,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Asistenční centrum v současné době funguje v sídle Krajského úřadu Olomouckého kraje, a to v nepřetržitém režimu 24/7. Cílem KACPU je organizovat a koordinovat pomoc ukrajinským uprchlíkům tak, aby byla rychlá a efektivní.

Během dneška byly v asistenčním centru přijaty čtyři desítky Ukrajinců. Po příjezdu do Olomouce jim byla zajištěna potřebná pomoc včetně psychosociální péče. Po celou dobu byli díky spolupráci s Univerzitou Palackého k dispozici překladatelé, jejichž přítomnost usnadnila komunikaci s ukrajinskými uprchlíky.

Lidé, kteří prchají před válkou z Ukrajiny, mají k dispozici také dvě krizové telefonní linky. Dozví se na nich vše, co budou potřebovat – od informací důležitých k vyřízení víz přes registraci až po adresy míst, kde je pro ně připraveno ubytování. Linky fungují nonstop.

771 235 570

771 235 571

Zájemci, kteří chtějí uprchlíkům nebo válkou zmítané Ukrajině pomoci, se mohou ozvat e-mailem na pomoc@olkraj.cz.

Více informací o konkrétní pomoci ukrajinským uprchlíkům naleznete na webových stránkách Olomouckého kraje www.krajpomaha.cz, Ministerstva vnitra https://www.mvcr.cz/ nebo na on-line centru pro pomoc Ukrajině https://www.nasiukrajinci.cz/.

Válečným uprchlíkům pomáhá asistenční centrum
Válečným uprchlíkům pomáhá asistenční centrum
Válečným uprchlíkům pomáhá asistenční centrum


Poslední změna 03. 03. 2022 12:28:41