U Bílých hlin
U Bílých hlin
GPS: 49° 31´ 30,3ʺ N 17° 19´ 45,5ʺ E
Kategorie ochrany: přírodní památka, evropsky významná lokalita
Chráněno od roku: 1952
Rozloha: 0,68 ha
Území obce: Krčmaň
K. ú.: Krčmaň
Předmětem ochrany přírodní památky U Bílých hlin je biotop evropsky významného druhu koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) a další xerotermní a subxerotermní společenstva rostlin a živočichů. Přírodní památka je současně evropsky významnou lokalitou CZ0712192 U Bílých hlín, jejímž předmětem ochrany je koniklec velkokvětý. Lokalita se nachází na mírném svahu s jihovýchodní orientací asi 1 km od obce Krčmaň. Geologickým podkladem lokality, ležící v Tršické pahorkatině, je devonský vápenec s překryvem mělkých rendzin. Lokalitu tvoří fragment původní teplomilné travnaté stepi s terénními depresemi uprostřed polí, z menší části je lokalita zarostlá křovinami. Vegetaci tvoří teplomilná travinobylinná společenstva svazu Bromion erecti s druhy hvězdnice chlumní (Aster amellus), válečka prapořitá (Brachypodium pinnatum), svízel sivý (Galium glaucum), čilimník řezenský (Chamaecytisus ratisbonensis), ostřice plstnatá (Carex tomentosa), chrpa čekánek (Centaurea scabiosa), hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum), len žlutý (Linum flavum), máčka ladní (Eryngium campestre) a růže keltská (Rosa gallica). Výskyt koniklece velkokvětého je plošně nevelký. Tento druh rostliny roste v České republice pouze na Moravě, od Olomouce až po podhůří Vysočiny. Celkem je známo téměř 200 lokalit, které tvoří podstatnou část světové populace koniklece velkokvětého.
Vzhledem k malé rozloze přírodní památky a s ohledem na specifické mikroklima i skladbu vegetačního krytu představuje typickou zvířenu zejména entomofauna. Z řádu motýlů bylo v přírodní památce v roce 2021 nalezeno celkem 150 druhů, např. modrásek vikvicový (Polyommatus coridon), žluťásek jižní (Colias alfacariensis) a otakárek ovocný (Iphiclides podalirius). Z ptáků zde byl pozorován ťuhýk obecný (Lanius collurio).
Na lokalitě probíhá management spočívající v každoročním mozaikovitém sečení travních porostů s vynecháváním zachovalejších ploch s výskytem chráněných rostlin. Tyto plochy lze při kosení vynechat a pokosit je až následující rok, nebo lze u nich posunout termín seče tak, aby se mohly vysemenit i později kvetoucí druhy rostlin. Etapovité kosení je důležité také z hlediska výskytu bezobratlých živočichů, např. motýlů. Pro zachování populace koniklece velkokvětého je důležité zabránit zarůstání lokality invazními rostlinami a křovinami, především pravidelným sečením lokality a vyřezáváním křovin. Důležitá je taky ochrany konikleců v době kvetení před sešlapem návštěvníky lokality.
V rámci šestiletého projektu Olomouckého kraje s názvem „Příprava podkladů pro péči o zvláště chráněná území v Olomouckém kraji“ (reg. č. projektu CZ.05.01.06/01/22_030/0002288), jehož realizace je financována z Operačního programu Životní prostředí 2021 – 2027, proběhnou v této přírodní památce v roce 2027 a 2029 inventarizační průzkumy cévnatých rostlin, blanokřídlých a motýlů a v roce 2028 bude zpracován nový plán péče o přírodní památku U Bílých hlin.
Další informace k přírodní památce U Bílých hlin lze najít na Ústředním seznamu ochrany přírody pod tímto odkazem https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=461 .
Použité fotografie: Mgr. Tomáš Berka (TB), RNDr. Mgr. František John, Ph.D. (FJ), Mgr. Josef Komárek (JK), Mgr. Eva Stodolová (ES), Mgr. Vladislav Holec (VH), Mgr. Magdaléna Šnajdarová (MŠn)
Kontakty
Mgr. Martina Huběnková
referent ochrany přírody
- Odbor životního prostředí a zemědělství
- oddělení ochrany přírody
- 585 508 473
- m.hubenkova@olkraj.cz
- Jeremenkova 1211/40b, 77900 Olomouc, patro 6, kancelář: 614