Libina - U Černušků
Libina – U Černušků
GPS: 49° 53´ 21ʺ N 17° 4´ 26ʺ E
Kategorie ochrany: přírodní památka, evropsky významná lokalita
Chráněno od roku: 2013
Rozloha: 0,05 ha
Území obce: Libina
K. ú.: Horní Libina
Přírodní památka Libina – U Černušků se nachází na statku rodiny Černuškových v obci Libina, a to na půdě nad výměnkem. Obec Libina leží asi 12 km jihovýchodně od Šumperka. Památka chrání biotop evropsky významného druhu letouna netopýra brvitého (Myotis emarginatus).
Samice netopýra brvitého zde se svými mláďaty vytvářejí každoročně regionálně významnou letní kolonii. Samice s mláďaty využívají různé části půdy a zpravidla vytvářejí střapec z 15 až 50 netopýrů na některém z trámů krovu. Netopýr brvitý patří ke spíše usedlým druhům letounů, neboť většina jeho přeletů nepřesahuje vzdálenost 40 km. Největší zaznamenaný přelet měřil 108 km. Nejvyšší stáří u netopýra brvitého, zjištěné kroužkováním, je 22 let. Zimuje v jeskyních, štolách a dalších podzemních prostorách.
Aby letní kolonie netopýra brvitého v památce prospívala, je nutné udržet přístupnost prostoru půdy pro netopýry ponecháním současných vletových otvorů. Netopýři nesmějí být v době přítomnosti letní kolonie na půdě rušeni. Veškeré stavební práce spojené s hlukem a otřesy by měly být prováděny v době jejich nepřítomnosti. Dalším praktickým opatřením je ochrana půdních prostor před trusem netopýrů (např. deskou nebo fólií umístěnou pod kolonií) a pravidelné odstraňování trusu.
Další informace k památce lze najít na Ústředním seznamu ochrany přírody pod tímto odkazem
Použité fotografie: RNDr. Mgr. František John, Ph.D. (FJ), RNDr. Jiří Šafář (JŠ)