Včely mají spojence. Opět jim pomůže Olomoucký kraj

26. 03. 2024

Olomoucký kraj rozdělí mezi včelaře půl miliónu korun. O podporu mohli žádat chovatelé, kteří se včelařením teprve začínají a také ti, kteří už včelaří, ale potřebují například obnovit úly. Opylování včelami má zásadní vliv nejen na plodnost ovocných stromů, ale významným způsobem přispívá i k produkci ostatních potravin.

„Včelaření má v Olomouckém kraji dlouhou tradici a jedná se o veřejně prospěšnou činnost. Bez včel by ekosystém zkolaboval, nejen proto si včelaři krajskou podporu zaslouží,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Celkem 66 včelařů si mezi sebe rozdělí dohromady 500 tisíc korun. Peníze mohou použít například na nákup nových úlů, včelích královen nebo ostatního vybavení. Běžný úl dnes chovatele vyjde na zhruba čtyři tisíce korun, za královnu zaplatí včelaři od pěti set korun po patnáct set korun a cena jednoho celého včelstva se pohybuje v rozmezí od dvou do šesti tisíc korun.

„Včelaření má kromě produkce medu a opylování zásadní přínos také pro krajinu – včelaři často vysazují nektarodárné stromy, které jsou důležité i pro ostatní druhy hmyzu,“ zdůraznil Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí.

ilustrační foto


Poslední změna 26. 03. 2024 15:28:39