Soutěže pro podnikatele

EY Podnikatel roku 2021 Olomouckého kraje
EY Podnikatel roku 2021 Olomouckého kraje
EY Podnikatel roku 2021 Olomouckého kraje

Olomoucký kraj se pravidelně podílí na propagaci a organizaci následujících soutěží:

EY Podnikatel roku

Soutěž EY Podnikatel roku, byla založena společností EY (dříve známou jako Ernst & Young) ve Spojených státech amerických v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí a v  současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již téměř v 60 zemích na šesti kontinentech.  Soutěž Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou jednotliví účastníci posuzováni, v každé zemi srovnatelná.  Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele.

Soutěž EY podnikatel roku má v Olomouckém  kraji letitou tradici – vítěz je vyhlašován bez přerušení už od roku 2006. Titul Podnikatel roku Olomouckého kraje a možnost reprezentovat Olomoucký kraj v celorepublikovém finále získalo již sedmnáct vítězů. Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2022 Olomouckého kraje bylo vyhlášeno v prostorách Pevnosti poznání Olomouc dne 8. února 2023.

Přehled vítězů krajského kola soutěže:

 • 2006

  Miroslav Študent, zakladatel firmy Siwatec, vyrábějící čerpadla a závlahovou techniku

 • 2007

  Zdeněk Černý, firma Biomac vyrábějící brikety z biomasy

 • 2008

  Libor Suchánek, majitel firmy Sulko, specializované na výrobu plastových oken

 • 2009

  Jozef Pavlík, firma Hopax zaměřená na výrobu ocelových konstrukcí

 • 2010

  Pavel Holubář, firma SHM, s.r.o., která se specializuje na výrobu super tvrdých PVD povlaků

 • 2011

  Jiří Mencl, firma SEV Litovel, která se zabývá výrobou gramofonových přístrojů

 • 2012

  Jiří Žáček, firma Česko-slezská výrobní a.s., vyrábějící obytné a sanitární kontejnery

 • 2013

  Cyril Svozil, ředitel a majitel společnosti FENIX Trading, s. r. o., vyrábějící plošné elektrické topné systémy

 • 2014

  David Dostál, majitel a předseda představenstva společnosti PAPCEL, a.s., která vyrábí stroje a technologická zařízení pro polygrafický a papírenský průmysl

 • 2015

  Petr Gross, majitel a jednatel společnosti Ing. Petr Gross s.r.o., výrobce plastových výrobků a vstřikovacích forem a dílů

 • 2016

  Pavel Koutný, jednatel a spolumajitel oděvní firmy Koutný spol. s r.o., výrobce tradiční pánské módy a obleků na míru

 • 2017

  Jiří Žáček, předseda představenstva Farmak, a. s., chemicko-farmaceutická společnost zaměřená na vývoj, výrobu a marketing generických léčivých látek

 • 2018

  Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale, majitelé úspěšného sýrárenského koncernu Brazzale Moravia, a. s., mléčné výrobky pod značkou Gran Moravia jsou oblíbené v České republice

           Více informací naleznete zde

           Fotogalerie Podnikatel roku 2018 – vítěz Brazzale Moravia, a.s. naleznete zde

 • 2019

  Petra Pohořská, spolumajitelka a provozní ředitelka ABO valve, s.r.o., společnost vyrábí průmyslové armatury a specializuje se na tzv. motýlkové klapky.

           Více informací naleznete zde

           Fotografie Podnikatel roku 2019 – vítěz ABO valve s. r. o., neleznete zde

 • 2020

  Oldřich Svoboda, majitel výrobní a montážní firmy společnosti MONTIX a.s., výrobky z jejich montážních linek naleznete v technologických řešeních koncernu Siemens nebo v automobilech značky Audi či BMW. 

           Více informací naleznete zde

 • 2021

  Jiří Nesvadbík a Ladislav Vrána, majitelé firmy patřící k předním českým výrobcům stínící techniky ve firmě  ŽALUZIE NEVA s.r.o. V Kralicích na Hané vyrobí 2000 žaluzií týdně a naleznete je nejen v ČR, ale i po budovách v celé Evropě, v náročném podnebí Blízkého východu.

  Více informací naleznete zde

 • 2022

  Gerald Rausnitz, jehož firma Meopta Group působí v Přerově, získal titul EY Podnikatel roku 2022 Olomouckého kraje. Podnik zaměstnává 1 800 lidí a jeho tržby se předloni vyšplhaly na 3,6 miliardy korun. „Lepší pohled na svět“ – to je krédo, kterým se společnost při výrobě optiky řídí.

  Fotografie z vyhlášení naleznete zde

Další kategorie a ocenění:

 • Technologický podnikatel roku 2005 – Radim Králík, firma Grapo s. r. o.

 • 2007 - Zvláštní cena poroty - Zdeněk Černý, firma Biomac

 • 2008 - Zvláštní cena poroty – Karel Zejda, firma KAZETO, spol. s r. o.

Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na www.podnikatelroku.cz a nominační formulář na adrese https://www.podnikatelroku.cz/prihlaska/chci-se-prihlasit .

 

Oficiální video o soutěži:

EY Podnikatel roku 2023 – Přihlaste se nebo nominujte - YouTube

Aktuality

26.09.2023 - Olomoucký kraj hledá dalšího podnikatele roku

Odstartoval další, v pořadí už 18. ročník soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Zájemci se mohou hlásit do pátku 20. října, výsledky pak budou známé na jaře. Olomoucký kraj je bohatý na různorodá průmyslová odvětví, která jsou ve firmách vítězů zastoupena. Soutěž vyhlašuje společnost EY ve spolupráci s Olomouckým krajem.

Olomoucký kraj hledá dalšího podnikatele roku

10.02.2023 - Titul Podnikatel roku 2022 Olomouckého kraje získal muž, jehož firma nabízí lepší pohled na svět

Gerald Rausnitz, jehož firma Meopta Group působí v Přerově, získal titul EY Podnikatel roku 2022 Olomouckého kraje. Podnik zaměstnává 1 800 lidí a jeho tržby se předloni vyšplhaly na 3,6 miliardy korun. „Lepší pohled na svět“ – to je krédo, kterým se společnost při výrobě optiky řídí.

Titul Podnikatel roku 2022 Olomouckého kraje získal muž, jehož firma nabízí lepší pohled na svět

12.09.2022 - Šikovní podnikatelé mohou opět usilovat o prestižní ocenění

Společnost EY ve spolupráci s Olomouckým krajem vyhlašuje další ročník soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Zájemci se mohou hlásit do 21. října s tím, že výsledky se dozví příští rok na jaře. Nad akcí převzal záštitu hejtman Josef Suchánek.

Šikovní podnikatelé mohou opět usilovat o prestižní ocenění

09.02.2022 - Kraj má nové podnikatele roku. Ocenění míří na Hanou

Pod záštitou Josefa Suchánka, hejtmana Olomouckého kraje proběhlo v úterý 8. února vyhlášení šestnáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku 2021 Olomouckého kraje. Držiteli ocenění se stali Jiří Nesvadbík a Ladislav Vrána, jejichž žaluzie NEVA můžete najít na budovách po celém světě.

Kraj má nové podnikatele roku. Ocenění míří na Hanou

 

Podnikavá hlava

Soutěž Podnikavá hlava organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci, který dlouhodobě podporuje podnikání mladých a zakládání startupů v Olomouckém kraji. Za tímto účelem organizuje soutěž, jejímž cílem je vyhledat a odměnit zajímavé podnikatelské záměry a projekty, které dosud nebyly realizovány.

Soutěž Podnikavá hlava proběhla dne 28. května 2023 pod záštitou náměstka hejtmana Olomouckého kraje, Ing. Jana Šafaříka, MBA a v letošním roce byla udělena záštita nad akcí i rektorem UP. Hlavním partnerem bylo tradičně Inovační centrum Olomouckého kraje, které se podílí na finančních odměnách vítězům a poskytuje expertní startupové konzultace

Soutěž je určena budoucím, začínajícím i zkušeným podnikatelům a za její existenci se dosud přihlásilo více než 380 projektů. Do letošního čtrnáctého ročníku soutěže se přihlásilo 23 soutěžících, z nichž 10 s nejlepšími podnikatelskými záměry postoupilo do finále.

Letošní ročník Podnikavé hlavy znovu potvrdil, že Olomoucký kraj je bohatý na inspirativní a perspektivní nápady, které čekají na realizaci a podporu.

Vyhlášení vítězů a předání cen proběhlo za účasti Jana Šafaříka, náměstka hejtmana Olomouckého kraje, a Tomáše Dostála, ředitele Inovačního centra Olomouckého kraje. Vítězný projekt získal nejen finanční odměnu 50 000,- Kč, ale také příležitost k navázání nových kontaktů, sdílení zkušeností a konzultacím s mentory. Vítěz soutěže má také možnost využít 50% slevu na roční pronájem kanceláře ve Vědeckotechnickém parku UP.

V roce 2023 se stal vítězem projekt 2short.ai pana Samuela Jašíka, který využívá umělé inteligence ke tvorbě krátkých klipů a podcastů. Druhé místo Druhé místo obsadila dvojice talentovaných středoškoláků s aplikací FreshenUp, která pomůže klientům i poskytovatelům kosmetických služeb zlepšit proces objednávání. Vítěznou trojici pak uzavírá projekt Smart Home Box, nabízející díky unikátnímu spojení znalostí z architektury, IT a designu inovativní zařízení pro chytrou domácnost.

Podrobné informace o soutěži naleznete na webu www.podnikavahlava.cz nebo Facebooku Soutěž Podnikavá hlava.

Výsledky finále:

1. místo:                      Samuel Jašík, projekt 2short.ai

2. místo:                      Adam Šotek a Milan Šišma - FreshenUp

3. místo:                      Matěj Svoboda - Smart Home Box

Speciální kategorie pro rok 2023:

"Podnikatel z UP"        Samuel Jašík, projekt 2short.ai                      

Aktuality

25.05.2022 - Podnikavá hlava opět překypovala nápady

Soutěž Podnikavá hlava organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci, který dlouhodobě podporuje podnikání mladých a zakládání startupů v Olomouckém kraji. Za tímto účelem organizuje soutěž, jejímž cílem je vyhledat a odměnit zajímavé podnikatelské záměry a projekty, které dosud nebyly realizovány.

Podnikavá hlava opět překypovala nápady

 

IBM Firma roku 2022, MONETA Živnostník roku 2022

Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zaměřením k největším podnikatelským kláním v zemi. Soutěžící jsou objektivně posuzováni díky propracovanému systému hodnocení, kdy odpovídají na stručné otázky charakterizující jejich podnikání a popisují svůj podnikatelský příběh. U firem se hodnotí také tzv. scoring (parametry dokládající podnikatelské zdraví firmy).

Do krajského finále postupuje celkem 10 firem a 10 živnostníků z každého kraje. V krajském kole je určen vítěz na základě hodnocení odborné poroty. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží IBM Firma roku 2022 a MONETA Živnostník roku 2022 se uskuteční 8. prosince na pražském Žofíně.

IBM Firma roku 2022 Olomouckého kraje:

1. Sensio.cz s.r.o. – výroba 3D hudebních nástrojů a vývoj informačních systémů pro umělecké školy (Přerov)
2. Juuva.cz s.r.o. – tvorba speciálních knih pro děti (Zábřeh)
3. GIVT.cz  s.r.o. – internetový portál pro podporu neziskových organizací (Olomouc)

MONETA Živnostník roku 2022 Olomouckého kraje:

1. Milan Heitmar – umělecký sedlář a brašnář (Velké Losiny)
2. Jana Kašparová – cukrářská výroba (Hošťálková)
3. Michaela Krumpová – pomoc klientům od bolesti pohybového aparátu (Ruda nad Moravou) 

Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2022 Olomouckého kraje:

CATHEDRAL Software, s.r.o. – vývoj a dodávky konfigurátoru výrobků (Prostějov)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2022 Olomouckého kraje:

Jana Kašparová – cukrářská výroba (Velké Losiny)

Více informací k soutěži a pravidlům, naleznete zde


Poslední změna 26. 09. 2023 07:58:57