Soutěže pro podnikatele

EY Podnikatel roku 2021 Olomouckého kraje
EY Podnikatel roku 2021 Olomouckého kraje
EY Podnikatel roku 2021 Olomouckého kraje

Olomoucký kraj se pravidelně podílí na propagaci a organizaci následujících soutěží:

EY Podnikatel roku

Soutěž EY Podnikatel roku, byla založena společností EY (dříve známou jako Ernst & Young) ve Spojených státech amerických v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí a v  současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již téměř v 60 zemích na šesti kontinentech.  Soutěž Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou jednotliví účastníci posuzováni, v každé zemi srovnatelná.  Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele.

Soutěž EY podnikatel roku má v Olomouckém  kraji letitou tradici – vítěz je vyhlašován bez přerušení už od roku 2006. Titul Podnikatel roku Olomouckého kraje a možnost reprezentovat Olomoucký kraj v celorepublikovém finále získalo již šestnáct vítězů. Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2021 Olomouckého kraje bylo vyhlášeno v prostorách Pevnosti poznání Olomouc dne 8. února 2022.

Přehled vítězů krajského kola soutěže:

 • 2006

  Miroslav Študent, zakladatel firmy Siwatec, vyrábějící čerpadla a závlahovou techniku

 • 2007

  Zdeněk Černý, firma Biomac vyrábějící brikety z biomasy

 • 2008

  Libor Suchánek, majitel firmy Sulko, specializované na výrobu plastových oken

 • 2009

  Jozef Pavlík, firma Hopax zaměřená na výrobu ocelových konstrukcí

 • 2010

  Pavel Holubář, firma SHM, s.r.o., která se specializuje na výrobu super tvrdých PVD povlaků

 • 2011

  Jiří Mencl, firma SEV Litovel, která se zabývá výrobou gramofonových přístrojů

 • 2012

  Jiří Žáček, firma Česko-slezská výrobní a.s., vyrábějící obytné a sanitární kontejnery

 • 2013

  Cyril Svozil, ředitel a majitel společnosti FENIX Trading, s. r. o., vyrábějící plošné elektrické topné systémy

 • 2014

  David Dostál, majitel a předseda představenstva společnosti PAPCEL, a.s., která vyrábí stroje a technologická zařízení pro polygrafický a papírenský průmysl

 • 2015

  Petr Gross, majitel a jednatel společnosti Ing. Petr Gross s.r.o., výrobce plastových výrobků a vstřikovacích forem a dílů

 • 2016

  Pavel Koutný, jednatel a spolumajitel oděvní firmy Koutný spol. s r.o., výrobce tradiční pánské módy a obleků na míru

 • 2017

  Jiří Žáček, předseda představenstva Farmak, a. s., chemicko-farmaceutická společnost zaměřená na vývoj, výrobu a marketing generických léčivých látek

 • 2018

  Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale, majitelé úspěšného sýrárenského koncernu Brazzale Moravia, a. s., mléčné výrobky pod značkou Gran Moravia jsou oblíbené v České republice

           Více informací naleznete zde

           Fotogalerie Podnikatel roku 2018 – vítěz Brazzale Moravia, a.s. naleznete zde

 • 2019

  Petra Pohořská, spolumajitelka a provozní ředitelka ABO valve, s.r.o., společnost vyrábí průmyslové armatury a specializuje se na tzv. motýlkové klapky.

           Více informací naleznete zde

           Fotografie Podnikatel roku 2019 – vítěz ABO valve s. r. o., neleznete zde

 • 2020

  Oldřich Svoboda, majitel výrobní a montážní firmy společnosti MONTIX a.s., výrobky z jejich montážních linek naleznete v technologických řešeních koncernu Siemens nebo v automobilech značky Audi či BMW. 

           Více informací naleznete zde

 • 2021

  Jiří Nesvadbík a Ladislav Vrána, majitelé firmy patřící k předním českým výrobcům stínící techniky ve firmě  ŽALUZIE NEVA s.r.o. V Kralicích na Hané vyrobí 2000 žaluzií týdně a naleznete je nejen v ČR, ale i po budovách v celé Evropě, v náročném podnebí Blízkého východu.

  Více informací naleznete zde

 

Další kategorie a ocenění:

 • Technologický podnikatel roku 2005 – Radim Králík, firma Grapo s. r. o.

 • 2007 - Zvláštní cena poroty - Zdeněk Černý, firma Biomac

 • 2008 - Zvláštní cena poroty – Karel Zejda, firma KAZETO, spol. s r. o.

Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na www.podnikatelroku.cz a nominační formulář na adrese https://www.podnikatelroku.cz/prihlaska/chci-se-prihlasit .

 

Aktuality

09.02.2022 - Kraj má nové podnikatele roku. Ocenění míří na Hanou

Pod záštitou Josefa Suchánka, hejtmana Olomouckého kraje proběhlo v úterý 8. února vyhlášení šestnáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku 2021 Olomouckého kraje. Držiteli ocenění se stali Jiří Nesvadbík a Ladislav Vrána, jejichž žaluzie NEVA můžete najít na budovách po celém světě.

Kraj má nové podnikatele roku. Ocenění míří na Hanou

 

 

Podnikavá hlava

Soutěž Podnikavá hlava organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci, který dlouhodobě podporuje podnikání mladých a zakládání startupů v Olomouckém kraji. Za tímto účelem organizuje soutěž, jejímž cílem je vyhledat a odměnit zajímavé podnikatelské záměry a projekty, které dosud nebyly realizovány.

Soutěž Podnikavá hlava proběhla dne 28. května 2021 pod záštitou a za finanční podpory Olomouckého kraje. Soutěže se již zúčastnilo přes 360 soutěžících, objevila se spousta zajímavých nápadů. Do letošního dvanáctého ročníku se registrovalo 47 soutěžících, z toho 19 zaslalo své podnikatelské plány, do finále bylo vybráno 10 nejlépe zpracovaných podnikatelských záměrů. Vzhledem k tomu, že soutěž podporuje začínající podnikatele v regionu, přispívá ke zvyšování podnikatelského potenciálu celého Olomouckého kraje.

Partnerem této soutěže je Olomoucký kraj, hlavního vítěze celé soutěže projekt Festada vyhlásil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ing. Jan Šafařík, Ph.D..

Soutěž je vyhlašována v únoru, uzávěrka je koncem dubna, finále probíhá v květnu. Letošní vyhlášení vítězů a rozdělení cen se neslo v duchu elektronické komunikace. Členové poroty zasedli ke svým počítačům a přes webovou aplikaci se potkali s vybranými finalisty, kteří prezentovali své nápady ve svém domácím prostředí.

V roce 2021 se stala vítězkou Dominika Sokolová s projektem Festada (funkční evidence pro chovatele stád). Na druhém místě se umístil nápad na webovou platformu s online kurzy Kovár Masaryk od Adama Koláře (zaměřující se na řemeslné a ruční práce), na třetím místě zaujal porotu projekt od Barbory Brázdilové s názvem Maminko Klid. V letošním ročníku soutěže se vyhlašovaly i dvě speciální kategorie: Cena ICOK pro nejinovativnější nápad a Podnikatel z UP.

Podrobné informace o soutěži naleznete na webu www.podnikavahlava.cz nebo Facebooku Soutěž Podnikavá hlava. Informace o vítězích dále na webu Olomouckého kraje zde

Výsledky finále, online formou:

1. místo:                      Dominika Sokolová, projekt Festada

2. místo:                      Adam Kolář, webová platforma s online kurzy Kovář Masaryk

3. místo:                      Barbora Brázdilová, projekt Maminko Klid

Speciální kategorie pro rok 2021:

Cena ICOK pro nejinovativnější nápad        Dominika Sokolová, projekt Festada

Podnikatel z UP                                            Adam Kolář, projekt online kurzy Kovář Masaryk

 

 

IBM Firma roku, MONETA Živnostník roku

Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zaměřením k největším podnikatelským kláním v zemi. Soutěžící jsou objektivně posuzováni díky propracovanému systému hodnocení, kdy odpovídají na stručné otázky charakterizující jejich podnikání a popisují svůj podnikatelský příběh. U firem se hodnotí také tzv. scoring (parametry dokládající podnikatelské zdraví firmy).

Do krajského finále postupuje celkem 10 firem a 10 živnostníků z každého kraje. V krajském kole je určen vítěz na základě hodnocení odborné poroty. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty.

Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží IBM Firma roku 2021, MONETA Živnostník roku 2021, MONETA Živnostník roku Srdcař, se uskutečnilo 7. prosince 2021 na pražském Žofíně.

IBM Firma roku 2021 Olomouckého kraje:

1. LASKI, a.s. – výroba profesionální komunální techniky (Smržice)
2. ŽALUZIE NEVA s.r.o. – výroba venkovních žaluzií a venkovních látkových rolet (Kralice na Hané)
3. EOLA s.r.o. – průmyslová automatizace a robotika (Olomouc)

MONETA Živnostník roku 2021 Olomouckého kraje:
1. Jarmila Podhorná – výroba bylinných prostředků (Brodek u Konice)

2. Marcel Šos – výroba čokolády (Jeseník)
3. Tomáš Gajdoš – výroba řemeslných oříškových másel (Prostějov)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2021 Olomouckého kraje:
Jarmila Podhorná – výroba bylinných prostředků (Brodek u Konice)

Více informací k soutěži a pravidlům, naleznete zde

 

 


Poslední změna 09. 06. 2022 12:43:41