Seniorská obálka

Seniorská obálka může zachránit život. Nově také v Olomouckém kraji

Senior v bezvědomí – kolem zdravotničtí záchranáři, kteří mu chtějí pomoci. Cenné okamžiky v boji o život jim teď může ušetřit například obyčejná obálka přichycená magnetem na ledničce. Uvnitř totiž naleznou důležité informace o zdravotním stavu člověka, který jejich pomoc neodkladně potřebuje. Projekt Seniorské obálky spustil Olomoucký kraj právě v těchto dnech.

Starší lidé dají na papír seznam užívaných léků a také aktuální informace od svého lékaře nebo propouštěcí zprávu z nemocnice. Tiskopis pak pověsí na ledničku nebo zevnitř vchodových dveří. Záchranáři díky tomu okamžitě poznají specifické zdravotní problémy či potřeby pacienta včetně medikamentů, které užívá,“ vysvětlil podstatu Seniorské obálky hejtman Ladislav Okleštěk.

Formuláře, v nichž senioři, nejlépe se svojí rodinou, vyplní podstatné informace, už Olomoucký kraj zveřejnil na webových stránkách. Obrátit se také mohou s pomocí vyplnění na sociální služby, obec, či lékaře.  www.olkraj.cz/seniorska-obalka-cl-4555.html.

Seniorská obálka je finančně nenáročný projekt, který zajistí pomoc hlavně seniorům v případě jejich tísně a ohrožení života. A to převážně těm, kteří žijí osamoceně,“ doplnil Pavel Podivínský z krajského odboru sociálních věcí.

O projekt se už zajímají zástupci samospráv z celého regionu. Kraj ho proto bude nabízet ke sdílení nejen všem městům a obcím, ale také neziskovým organizacím či poskytovatelům sociálních služeb.

Seniorská obálka je iniciativou Ministerstva práce a sociálních věcí, projektu Politika stárnutí na krajích a vznikla v červnu 2018 v Jihomoravském kraji. Kromě Olomouckého se postupně zapojily také Královehradecký, Středočeský, Jihočeský, Liberecký, Karlovarský a Ústecký.

Kontaktní osobou projektu Seniorská obálka je koordinátor projektu pro Olomoucký kraj - Bc. Václav Zatloukal, email: vaclav.zatloukal@mpsv.cz

Soubor typu pdfSeniorská obálka - Pravidla pro vyplnění(560,3 kB)stáhnout
Soubor typu pdfI.C.E. karta pro vyplnění(1,1 MB)stáhnout
Soubor typu pdfICE form Olomoucký kraj interaktivní(530 kB)stáhnout


Poslední změna 12. 07. 2019 12:02:05