Olomoucká Kašpárkova říše oslaví v lednu 100 let

13. 11. 2019

Loutkářský soubor vznikl v roce 1920 a funguje nepřetržitě dosud. Od roku 1973 pořádá každé dva roky nesoutěžní přehlídku amatérských loutkářů z České republiky Čechova Olomouc. V listopadu proběhl její 24. ročník.

Malí i velcí diváci mohli ve Slovanském domě shlédnout celkem 10 titulů v celé škále různých stylů a druhů loutkového divadla. Hrály se klasické i moderní pohádky tradiční i netradiční formou, černé divadlo, a dokonce i strašidelný příběh o Krabatovi (na motivy pohádky Čarodějův učeň). Stoletá Kašpárkova říše zahrála na festivalu příběh Tři prasátka. V předsálí divadelních scén vznikla i netradiční a specifická výstava loutek z fondu Kašpárkovy říše a také loutek a rodinných loutkových divadel ze sbírek manželů Nopových ze Samotišek. Letošní festival navštívilo téměř 500 diváků.

Kašpárkova říše pro nejmenší

Kašpárkova říše hraje každou neděli na scéně loutkového sálu v olomouckém Slovanském domě od 15:00 hodin - a to od půlky října do velikonoc. Program uspokojí zejména malé diváky ve věku do 6 let, na které působí krátká loutková pohádka „na živo“ téměř magicky.

Dobro vždy zvítězí a zlo dostane na frak. Hned od začátku děti ví, kdo je kladný a kdo záporný hrdina. Pohádky pro nejmenší nic nepředstírají, mají jednoduchý klasický příběh, jednoduchou scénu a tak otvírají v dětech i hodně prostoru pro zapojení jejich vlastní fantazie“, řekl o představeních Kašpárkovy říše její principál pan Aleš Pop, a dodal:  „Dnes se neobejdeme bez televize a rychlých médií, plných speciálních počítačových efektů. Naivní loutka v jejím přirozeném a jednoduchém prostředí, ve vlastním loutkovém sále je tak něco, co na děti dýchá úplně jinou atmosféru. Jsem rád, že se nám podařilo pokračovat v práci našich předchůdců a svět loutek pro další generace zachovat“.

Přes 800 funkčních loutek ve více než 300 příbězích 

Kašpárkova říše loutek začínala v roce 1920 pod vedením Františka Čecha (1898–1951) U Dostálů v Hejčíně jako loutkářský odbor Národní jednoty svou první hrou Doktor Faust. Od roku 1922 patřila říše loutek pod Sokol v Hejčíně, kde měla větší a vybavené jeviště. Když bylo v roce 1929 Zemským úřadem zřízení loutkářského spolku Kašpárkova říše oficiálně povoleno, fungoval spolek v sále Sokola v Řepčíně. Do Hejčína se spolek vrátil na sokolské hřiště v roce 1935. V letech 1951–1957 se říše loutek stala součástí Závodního klubu Moravských železáren.

„Na scéně loutkového sálu Slovanského domu je soubor od roku 1958. Za už stoletou éru fungování odehráli dobrovolní a amatérští loutkoherci přes 300 titulů her a pohádek. V našem depozitu máme přes 800 funkčních loutek. Máme nejen klasické maňásky a marionety, ale také třeba javajky a kornoutové loutky. S některými původními loutkami i kulisami hrajeme dodnes, mnohé jsme si vyrobili svépomocí. Všichni jsme amatéři. Ve svém volném čase vymýšlíme program, režírujeme hry, vyrábíme nebo opravujeme loutky, malujeme kulisy," uvedla Ivana Švecová, členka souboru

Pokud máte zájem stát se amatérskými loutkáři, napište na e-mail kasparkovarise@seznam.cz nebo volejte na telefon 736 545 689. Navštivte nás i na FB https://www.facebook.com/KasparkovaRiseOlomouc/ nebo www.kasparkovarise.cz.

 

Olomoucká Kašpárkova říše oslaví v lednu 100 let
Olomoucká Kašpárkova říše oslaví v lednu 100 let
Olomoucká Kašpárkova říše oslaví v lednu 100 let
Olomoucká Kašpárkova říše oslaví v lednu 100 let
Olomoucká Kašpárkova říše oslaví v lednu 100 let


Poslední změna 13. 11. 2019 08:19:59