Olomouc si připomněla vstup ČR do NATO

15. 03. 2019

Česko spolu s Polskem a Maďarskem jako první země bývalého Východního bloku vstoupilo 12. března 1999 do NATO. Od tohoto významného okamžiku uplynulo letos 20 let.  

Vzpomínkovou akci společně se slavnostním nástupem uspořádala olomoucká posádka 153. záchranného praporu za přítomnosti organizačních složek armády, které působí v Olomouci, významných zástupců samosprávy a také představitelů integrovaného záchranného systému.

Slavnostního nástupu a oslav se za hejtmanství zúčastnil zastupitel Olomouckého kraje Vladimír Lichnovský.

„Vstup Česka do NATO byl před dvaceti lety historickou událostí. Stejný nebo možná ještě větší význam má naše partnerství v Severoatlantické alianci dnes. Svět se za dvě poslední desetiletí změnil, ale odhodlání plnit naše závazky nikoli,“ uvedl Vladimír Lichnovský.

Přehlídku doprovodila také ukázka techniky, kterou olomoučtí vojáci při práci používají.

„Nerad slýchám slova o tom, že vstup ČR do NATO byl pro nás jednostranně výhodným aktem. Myslím, že naše úloha je daleko významnější, že naše země i její armáda umí být plnohodnotným partnerem. Práce příslušníků 153. ženijního praporu pro Severoatlantickou alianci, stejně jako pro náš region v rámci Integrovaného záchranného systému, je toho důkazem,“ dodal Lichnovský.

Fotogalerie zde.

foto: Blanka Martinovská


Poslední změna 15. 03. 2019 09:37:51

© Krajský úřad Olomouckého kraje