Na střední školy v kraji se v prvním kole dostalo 96 procent žáků. Volných míst je stále dost

22. 05. 2024

Přijímačky na střední školy byly úspěšné. V Olomouckém kraji se z devátých ročníků hlásilo téměř šest tisíc uchazečů, uspělo téměř 96 procent, tedy celkem 5 896. Většina z nich byla přijata na obor, který uvedla jako svou první prioritu. V prvním kole se nedostalo pouze 251 žáků, kteří mají nyní pár dní na podání přihlášek do druhého kola. Olomoucký kraj zveřejnil seznam volných míst, po prvním kole je jich volných přibližně 1 800.

„Všem přijatým žákům gratuluji a těm, kteří se hlásí ve druhém kole přijímaček, držím palce. Míst je dostatek a žáci se tak nemusí bát, že se nikam nedostanou, je opravdu stále z čeho vybírat,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Největší zájem byl o gymnázia, ale také o studium informačních technologií, pozemního stavitelství, strojních oborů, obchodní akademie a zdravotnických škol. Velmi nízký zájem je o obory spojené s uměleckořemeslným zpracováním dřeva, učební obory zaměřené na konkrétní dovednosti jako podkovář, zahradník, rybář, kominík, obráběč kovů a nástrojař.

„Na našem webu jsme zveřejnili seznam škol, která mají volná místa. Žáci se od dnešního dne mohou hlásit prostřednictvím programu DiPSy do druhého kola. Stejně jako v prvním kole si mohou vybrat maximálně tři obory bez a dva s talentovou zkouškou. Nedělají už znovu přijímací zkoušky, počítá se jim výsledek z prvního kola,“ řekl krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec.

Přehled volných míst na středních školách v Olomouckém kraji naleznete ZDE.

Ministerstvo školství je se zavedením nového systému podávání přihlášek na střední spokojeno. Digitalizace odhalila slabá místa předchozího systému papírových přihlášek a zápisových lístků. Dle ministerstva školství Mikoláše Beka potvrzuje správnost rozhodnutí zvýšit počet přihlášek ze dvou na tři a změnit celý systém vysoké procento žáků, které se podařilo dle preferencí rozřadit do škol již v prvním kole.

Na střední školy v kraji se v prvním kole dostalo 96 procent žáků. Volných míst je stále dost


Poslední změna 22. 05. 2024 09:05:33