Muzea jsou po několikaměsíční pauze opět otevřená. Představí dosud nevystavené exponáty

14. 05. 2021

Po více než čtyřech měsících se znovu otevřela muzea a galerie zřizované Olomouckým krajem. Přístupná jsou s podmínkou dodržení přísných hygienických opatření a s částečným omezením počtu návštěvníků.

„Pandemie koronaviru zasadila kultuře tvrdou ránu. Jsem opravdu rád, že konečně došlo k rozvolnění opatření, a zvu všechny obyvatele kraje k návštěvě našich muzeí i galerií. Těšit se mohou na zajímavé výstavy a projekty, které pro ně tyto instituce připravily,“ uvedl radní Olomouckého kraje pro oblast kultury Jan Žůrek.

Například prostějovské muzeum nabídne nově instalovanou výstavu Flóra a fauna z našich depozitářů. „Jde o téma, které je v našich sbírkách v různých podobách hojně zastoupené. Protože některé exponáty jsou zcela nové a ještě jsme neměli příležitost je vystavit, rozhodli jsme se je zpřístupnit touto formou,“ prozradil Václav Horák z muzea v Prostějově.

Na novou sezónu se připravuje i Červený domek básníka Petra Bezruče v Kostelci na Hané. Ve středu 19. května to bude přesně rok od jeho slavnostního znovuotevření. Zcela výjimečný je letošek pro prostějovskou hvězdárnu, která slaví šedesáté výročí svého vzniku. „Pro děti i dospělé chystáme soutěž. Připravujeme také víkendové akce - můžeme slíbit venkovní promítání, k vidění budou ukázky části naší techniky, z brněnské hvězdárny zapůjčíme dva čtyřmetrové modely Země a Měsíce a velmi se těšíme na spolupráci s olomouckým Street Art Festivalem, v jehož rámci by měl jednu ze stěn hvězdárny ozdobit mural,“ řekla Iveta Fréharová z astronomického oddělení hvězdárny.

Vlastivědné muzeum v Olomouci se návštěvníkům představí v novém – s opravenou fasádou, kompletně zrekonstruovanými krovy i střechou a v neposlední řadě také s nově zrestaurovanými vstupními vraty, které pocházejí z 2. poloviny 18. století. „Vedle stálých expozic lze zhlédnout také aktuální výstavy. Všechny bude Vlastivědné muzeum v Olomouci prodlužovat až do letních měsíců roku 2021 tak, aby zájemci měli možnost a čas je navštívit,“ sdělil ředitel muzea Břetislav Holásek.

Vlastivědné muzeum Jesenicka nabízí do konce května prodlouženou výstavu Bohatství vody a ledu. Další expozici nazvanou Sopky ještě návštěvníci neměli možnost kvůli uzavření muzea zhlédnout – otevřená proto bude do 6. června.

I Vlastivědné muzeum v Šumperku po dlouhé pauze netrpělivě vyhlíží své návštěvníky. Vedle pokračujících výstav, které byly v muzeu k vidění už před jeho uzavřením, je připravena řada nových expozic.  

Muzea jsou po několikaměsíční pauze opět otevřená. Představí dosud nevystavené exponáty


Poslední změna 14. 05. 2021 07:19:24