Krajský web má novou funkci. Usnadní život lidem s hendikepem

03. 03. 2021

Webové stránky Krajského úřadu Olomouckého kraje, stejně jako partnerský web KRAJPOMAHA.CZ, mají novou funkci – převod psaného textu do mluvené podoby. Novinka usnadní komunikaci lidem se zhoršenou srozumitelností nebo úplnou ztrátou řeči. Uživatel služby si tedy může vybrat, zda bude komunikovat mluvenou češtinou či psanou formou. Téma má i symboliku - 3. března si totiž připomínáme Světový den sluchu, který letos slavíme už po patnácté.

„Snahou Olomouckého kraje je, aby byl zcela bezbariérový, tedy aby byl přístupný všem lidem bez ohledu na to, zda mají nějaký hendikep, nebo nikoli,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Olomouckého kraje Lubomír Baláš.

O další rozšíření nabídky se opět postarala společnost Transkript Online. Uživatel nové služby může svůj dotaz vepsat do speciálního řádku, text je následně automaticky přečten syntetickým hlasem operátorovi infolinky a mluvená reakce operátora přepsána profesionálním přepisovatelem do textové podoby.

Weby OLKRAJ.CZ i KRAJPOMAHA.CZ dosud vycházely vstříc lidem se sluchovým postižením, a to takzvaným telefonním hovorem s textovým záznamem.

„Nejvyužívanější službou roku 2020 se stalo telefonování s textovým záznamem řeči. Její vytíženost narostla o více než 500 procent v porovnání s přechozími lety. Nemilou zásluhu na tomto nárůstu měla zejména krize spojená s onemocněním covid-19, kdy se telefonování stalo často jediným způsobem, jak získat potřebné informace,“ dodal Zdeněk Bumbálek, ředitel Transkript Online.

Krajský web má novou funkci. Usnadní život lidem s hendikepem
Krajský web má novou funkci. Usnadní život lidem s hendikepem


Poslední změna 03. 03. 2021 12:41:12