Kraj přispěje na provoz historických vlaků. Podpoří i Hurvínka

14. 05. 2024

Ačkoli Olomoucký kraj patří mezi regiony, na jejichž tratích jezdí nejmodernější vlakové jednotky, nezapomíná hejtmanství ani na historii železniční dopravy. Celkem 80 tisíc korun uvolní kraj na provoz historických vlaků mezi stanicemi Kojetín a Tovačov. Peníze obdrží Kroměřížská dráha, která provoz veteránů zajišťuje.

„Kroměřížská dráha vypravuje historické vlaky v rámci turisticky velmi atraktivních událostí. Letos půjde například o Hanácké léto nebo velmi oblíbený výlov Hradeckého rybníka v Tovačově. Proto jsme se rozhodli na provoz historických vlaků přispět,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Historické mašinky už letos vypravila Kroměřížská dráha například o svátcích 1. a 8. května. Spolek má v péči i motorový vůz z roku 1955 známý jako Hurvínek. Ten dosahuje maximální rychlosti 60 kilometrů za hodinu a vyrobili ho ve Studénce.

V kontrastu s historickými vlaky jsou moderní vozové jednotky RegioPanter. V našem kraji jich bude jezdit celkem 27, přičemž předávka posledních vozů se uskuteční už příští měsíc,“ dodal hejtman Suchánek. Na rozdíl od Hurvínka sviští Pantery téměř trojnásobnou rychlostí, mají moderní podvozky, wifi síť a jsou bezbariérové.  

Kraj přispěje na provoz historických vlaků. Podpoří i Hurvínka


Poslední změna 14. 05. 2024 10:50:15