Kovozávody Semily hravě i zdravě

Datum24. 06.-13. 10. 2023
Místo konáníMuzeum silnic ve Vikýřovicích
OrganizátorMuzeum silnic ve Vikýřovicích

Až do podzimu se mohou návštěvníci silničního muzea těšit na expozičně - herní výstavu na retro vlně "KOVOZÁVODY SEMILY HRAVĚ I ZDRAVĚ"Vystavena je zde největší soukromá sbírka artiklů napříč výrobním portfoliem někdejšího výrobce "Kovozávody Semily", datovaná do let 1955 - 1993.  

Sbírka zahrnuje stavebnice a skládačky (Seva, Seko, Alfa, Kombi, Disco, aj.), plastové mozaiky (Mosaic Color, Mosaic Maxi), společenské a didaktické hry (Ukaž, co víš, Znáš odpověď, aj.), magnetické mozaiky (Klobouk dolů, mozaika Brouček, Počty a hry s magnety aj.), ale také hračky do vody (Akvaball, stříkací pistolky, delfín Filip, aj.).

Mezi další výrobní speciality neodmyslitelně patří i „Upomínkové televizorky“ s fotogalerií pohádek a známých míst z České republiky  i Evropy.  Mnoha návštěvníkům bude také dobře známá magická tabulka Grafo, ale i Magic ball - pomůcka pro zdravé dýchání nebo exponáty z výrobního portfolia Monti system a Monti metal. K vidění jsou ale i natahovací hračky, střílecí  katapulty, dětské počítací váhy se závažím ad.

„Kovozávody Semily“ ovšem také vyráběly ruční domácí a kuchyňské pomocníky, mezi něž se řadí např. ruční šicí stroj, ruční mlýnky na kávu, kráječ ovoce, zeleniny a ořechů, zdobičky na dorty a vykrajovátka, lis na česnek nebo otvírák na konzervy. Nemohou chybět ani malé mobilní váhy do 250 g, nástěnné kuchyňské váhy, stojaté váhy s mísou nebo kojenecké váhy, osobní váhy, nebo staré kovové váhy a mincíře. Většina sbírkových artiklů se dochovala v původních zachovalých obalech, ale také v TOP stavu. 

Tato soukromá sbírka pana Petra Šimra byla v roce 2019 oficiálně uznána jako největší v ČR a byla zapsána do databáze rekordů a kuriozit u agentury Dobrý den (Pelhřimov), tehdy s 80 artikly. Tento rekord byl překonán a nyní se tato unikátní kolekce pyšní více než 160 různými předměty reprezentujícími značku výrobce „Kovozávody Semily“. Podle neoficiální databáze výrobků tohoto výrobce již ve sbírce chybí pouze plechové panty k víkům na rakve, dvě hračky na klíček, navlékač jehel, přívěsný vozík za motocykl Jawa a velké plechové boxy na kolečkách.

Součástí výstavy je i dětská herna s kostičkami SEVA, Seko, Mosaic Maxi a Disco. Své vědomosti bude možné si ověřit na deskové společenské hře "Ukaž, co víš". Všechny tyto čtyři typy stavebnic i desková společenská hra se dodnes vyrábějí ve společnosti „Seva spojuje“, která patří pod český slévárenský koncern společnosti Beneš a Lát, a. s..  

Výstava, která spojuje všechny generace, protože určitě zaujme malé, mladé i ty starší návštěvníky, bude v Muzeu silnic ve Vikýřovicích instalována do 13. října 2023.

Kovozávody Semily hravě i zdravě


Poslední změna 27. 06. 2023 13:00:28