Jarní úklid probíhá v hlavě. Zkuste to při chůzi

13. 03. 2024

Velký jarní úklid potřebuje po zimě nejen naše domácnost, ale také hlava. Výzva 10 000 kroků je příležitostí, jak si udělat pořádek v sobě, ale také přispět k lepšímu stavu veřejných prostor. Na podzim se do akce zapojilo více než 14 tisíc lidí a více než 70 měst z celé republiky.

Akce probíhá dvakrát ročně - v dubnu a říjnu. Pravidelně se jí zúčastňuje také Krajský úřad Olomouckého kraje. Loni v říjnu se do výzvy zapojilo celkem 87 pracovníků, společně ve dvanácti týmech nachodili přes dvacet tisíc kilometrů. Zájem stoupá, do loňské dubnové výzvy se zaměstnanců zapojilo přes sedmdesát a v celé republice téměř třináct tisíc. Svůj tým pravidelně zakládají také členové krajské rady.

„Jako celoživotní bojovník se životosprávou a s nedostatkem pohybu začínám každý týden nový boj. A pro začátek je nejlepší chůze. Přirozený zdravý pohyb, kdy vyčistíte hlavu, srovnáte myšlenky nebo najdete novu inspiraci. Každý krok se počítá. Každý nový začátek má šanci na úspěch. A duben je pro mě novým začátkem. Jdu do toho s vámi,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje, který je zároveň pravidelným ambasadorem celorepublikové výzvy.

Celorepubliková výzva se snaží o znovunavrácení chůze do života jako běžného způsobu dopravy na krátké vzdálenosti. Speciálně upravené bodování umožňuje účastníkům s vyšším věkem a hmotností vyrovnat se ostatním. Chůze se tak stává nejen nástrojem ke zlepšení zdraví společnosti, ale také k posílení zájmu o veřejný prostor v místě, ve kterém účastníci žijí.

Ve spolupráci s krajskou radou seniorů chce Olomoucký kraj do výzvy zapojit také seniory. „Aktivita, neutrální i pohybová, je nejlepší prevence ztráty soběstačnosti v seniorském věku. Moc přeji našim seniorům, aby i díky každodenním deseti tisícům krokům, nepotřebovali sociální služby,“ řekl Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana pro sociální oblast.

Akci pořádá spolek Partnerství pro městskou mobilitu, jehož členem je Olomoucký kraj. Více informací najdete na wwww.desettisickroku.cz.

foto ilustrativní
logo 10 000 kroků
Soubor typu jpg10000 kroku_výzva(675,1 kB)stáhnout
Soubor typu pdf10000 kroku_výzva(855,8 kB)stáhnout


Poslední změna 14. 03. 2024 16:14:40