Ceny v oblasti kultury

Nominujte inspirativní osobnost nebo počin na cenu za přínos v oblasti kultury za rok 2022! Nominace budou otevřeny od 1. do 31. prosince 2022 na stránkách www.cenykraje.cz.

-----

Ve čtvrtek 21. dubna byly v Moravském divadle Olomouc slavnostně vyhlášeny Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Předávání ocenění za rok 2020 se v důsledku omezení souvisejících s koronavirem neuskutečnilo, zájemci tedy letos mohli nominovat počiny uskutečněné v roce 2021 i 2020. Vítěze jednotlivých kategorií vyhlásilo krajské zastupitelstvo, o ceně veřejnosti rozhodli lidé prostřednictvím internetového hlasování na webu www.cenykraje.cz. Celkem bylo oceněno 11 výjimečných osobností a počinů v 8 kategoriích a udělen Titul mistra tradiční rukodělné výroby.

Letošní předávání Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury bylo výjimečné. Také proto, že si laureáti odnesli ocenění v podobě originálního díla. Cena vznikla v ateliéru sochařky a designérky v kovu Christine Habermann von Hoch, kterou osobně navštívil radní pro kulturu Jan Žůrek. „Chtěli bychom nové ztvárnění ocenění pro každý ročník. Autory by měli být tvůrci z našeho regionu nebo s vazbou na něj. Chceme veřejnosti představit nejen oceněné, ale i autory cen a ukázat tím, že v našem regionu jsou nebo z něj pochází zajímavé osobnosti,“ vysvětlil radní pro kulturu Jan Žůrek. Pomyslnou štafetu autorské tvorby odstartovala Christine Habermann von Hoch, jejíž otec, umělecký kovář a sochař Alfred Habermann, v roce 1982 spoluzaložil přehlídku Hefaiston na hradě Helfštýn. Ceny připravuje ručně, z oceli a části jsou zlacené plátkovým zlatem. S autorkou letošních cen jsme si povídali při návštěvě jejího ateliéru v Příboře. Rozhovor s Christine Habermann von Hoch.

Ceny za přínos v oblasti kultury vyhlašuje Olomoucký kraj od roku 2006. Za tu dobu vyznamenal řadu osobností i významných kulturních počinů v oblasti kultury napříč celým regionem. Ocenění, které si klade za cíl odměnit a zviditelnit ty nejlepší na poli kultury, se uděluje v kategoriích Cena za celoživotní přínos v oblasti kultury (dvorana slávy), Výjimečný počin roku v oblasti umění, Výjimečný počin v oblasti tradiční lidové kultury, ochrany a popularizace kulturních hodnot a Cena veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury, o které rozhodují hlasy občanů našeho regionu. O udělení cen rozhoduje Zastupitelstvo Olomouckého kraje na základě vyhodnocení obdržených návrhů.

Předhled oceněných osobností a počinů si můžete stáhnout v pdf níže. Všechny informace naleznete také na společných stránkách Cen Olomouckého kraje 2021.

Chcete se dozvídat aktuality týkající se cen či další kulturní novinky z Olomouckého kraje? Přihlaste se k odběru Čti o ní, elektronického zpravodaje vydávaného Oddělením kultury Olomouckého kraje. První vydání si můžete přečíst zde.*

 

*Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu e-mailového zpravodaje Čti o ní, a to až do odvolání. Svůj souhlas můžete odvolat kdykoliv v patičce každého e-mailového zpravodaje. Přihlášením se k odběru souhlasíte také s předáním osobních údajů do třetí země (USA), kde sídlí zpracovatel osobních údajů, služba Mailchimp. Dovolujeme si Vás informovat, že zpracovatel sídlí v zemi, která podle Evropské komise nezajišťuje odpovídající úroveň ochrany osobních údajů a ani správce osobních údajů neposkytuje vhodné záruky formou standardních smluvních doložek. Na straně Olomouckého kraje bude s Vašimi údaji zacházeno bezpečně a zodpovědně, tedy budou zpracovávány dle platných zákonů a dle zásad ochrany osobních údajů Olomouckého kraje.

 

Soubor typu pdfVýsledky Cen Olomouckého kraje za rok 2022(491,3 kB)stáhnout
Soubor typu docxCeny Olomouckého kraje za rok 2022 - nominační list(17,1 kB)stáhnout
Soubor typu docxVýzva k zasílání návrhů na udělení Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2022(16,2 kB)stáhnout
Soubor typu pdfPravidla ocenění za významný přínos kulturnímu rozvoji regionu(289,5 kB)stáhnout
Soubor typu pngCeny Olomouckého kraje za rok 2022 - banner na web(120,4 kB)stáhnout
Soubor typu pngCeny Olomouckého kraje za rok 2022 - banner na facebook(111,4 kB)stáhnout
Soubor typu pdfVýsledky Cen Olomouckého kraje za rok 2020 a 2021(493,4 kB)stáhnout
Soubor typu pdfCeny Olomouckého kraje za rok 2019(501,7 kB)stáhnout
Soubor typu pdfCeny Olomouckého kraje za rok 2018(489,4 kB)stáhnout
Soubor typu pdfCeny Olomouckého kraje za rok 2017(337,2 kB)stáhnout

Kontakty

Ing. Erika Rašková

referent kultury a muzejních sbírek oddělení kultury na odboru sportu, kultury a památkové péče
Odbor sportu, kultury a památkové péče
oddělení kultury
   585 508 448 e.raskova@olkraj.cz
Jeremenkova 1211/40b, 77900 Olomouc, patro 9, kancelář: 907


Poslední změna 20. 02. 2023 13:53:59