Soutěž lidových písní Zpěváček 2011 jde do finále
Soutěž lidových písní Zpěváček 2011 jde do finále
V pátek 13. května odstartuje ve Velkých Losinách finále 17. ročníku celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2011. Soutěžní festival pořádá Folklórní sdružení České republiky pod záštitou hejtmana kraje Martina Tesaříka. V letošním roce kraj festival, kterého se každoročně účastní na 6 tisíc dětí, podpoří 200 tisíci korun. Olomoucký kraj budou ve finále soutěže reprezentovat Eliška Švábová ze Šumperka, David Navrátil z Holešova, Irena Petříková z Mohelnice a Miroslava Uhersková z Němčic nad Hanou. Festival potrvá do neděle 15. května.
„Soutěž mladých zpěváků lidových písní je svým zaměřením v České republice ojedinělá. Jsem velice rád, že můžeme mladé talentované zpěváky, kteří se soutěže účastní, podpořit. Nejedná se pouze o zachování folklorních tradic a lidové kultury v našem kraji, ale i vychování mladé generace, která tyto hodnoty bude předávat dále,“ uvedl Martin Tesařík, hejtman kraje.
Soutěž Zpěváček je určena dětem ve věku 10 až 15 let a probíhá vícekolově. Děti soutěží v oblastních a krajských kolech, 50 finalistů regionálních kol postupuje do finále, kde bojují o titul Zlatý, Stříbrný a Bronzový Zpěváček. Nejlepší účastníci soutěže mají možnost účinkovat na folklorních festivalech a jsou zapojeni do koncertní činnosti Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Každoročně se soutěže účastní i zahraniční soutěžící, letos přijedou ze Slovenska, Bulharska, Rumunska a Srbska. V rámci soutěže se uděluje i cena hejtmana Olomouckého kraje, kterou v minulém roce získal Stříbrný Zpěváček Jan Kočár z Valtic. Regionální kolo soutěže v Olomouckém kraji proběhlo 18. dubna v Prostějově.
Více o soutěži na internetových stránkách Folklórního sdružení České republiky zde.