Hejtman uctil památku obětí prvního transportu z Olomouce do Terezína
V základní škole v Olomouci na Hálkově ulici si pamětníci, příbuzní obětí holocaustu společně s žáky zdejší školy připomněli 70 let ode dne, kdy z Olomouce vyrazil první transport do Terezína, odkud bylo olomoucké židovské obyvatelstvo deportováno dále do koncentračních táborů. Vzpomínkového setkání konaného pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka se zúčastnil i velvyslanec státu Izrael Jeho Excelence Yaakov Levy s chotí a poslanec Parlamentu ČR Roman Váňa.
"Právě v budově zdejší školy bylo v červnu 1942 shromážděno více než 900 našich spoluobčanů z Olomouce a jejího okolí," připomněl v prostorách tělocvičny školy hejtman Tesařík, který upozornil také na propojení smutného výročí s tragédií v nedalekém Zákřově u Tršic. "Do zdejší hodolanské školy se měla dopravit i rodina Wolfových, která se nakonec před transportem ukryla v lesích na Tršicku a díky odvaze místních obyvatel se dočkala konce války. Až na Ottu, který byl společně s dalšími místními muži zavražděn při zásahu nacistů proti Zákřovu v dubnu 1945," doplnil Tesařík.
Vzpomínku organizovanou Židovskou obcí Olomouc v čele s jejím předsedou Petrem Papouškem ve spolupráci s Iniciativou pro podporu vypálených obcí doprovázela řada dalších akcí. Šlo o výstavu fotografií Jindřicha Buxbauma nebo divadelní představení věnované holocaustu s názvem "ŠOA" v podání Švandova divadla na Smíchově. Jeho Excelenci velvyslance státu Izrael přijal také primátor Statutárního města Olomouce.