Soutěže pro podnikatele

Olomoucký kraj se pravidelně podílí na propagaci a organizaci následujících soutěží:

EY Podnikatel roku

Soutěž EY Podnikatel roku, byla založena společností EY (dříve známou jako Ernst & Young) ve Spojených státech amerických v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí a v  současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již téměř v 60 zemích na šesti kontinentech.  Soutěž Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou jednotliví účastníci posuzováni, v každé zemi srovnatelná.  Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele.

V loňském roce byl vyhlášen již dvacátý ročník této soutěže v České republice. Titul Podnikatel roku Olomouckého kraje a šek za vynikající reprezentaci regionu získalo již čtrnáct vítězů. Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 Olomouckého kraje bylo vyhlášeno na slavnostním večeru 13. února 2020 v Divadle na Šantovce v Olomouci.

Přehled vítězů krajského kola soutěže:

 • 2006

  Miroslav Študent, zakladatel firmy Siwatec, vyrábějící čerpadla a závlahovou techniku

 • 2007

  Zdeněk Černý, firma Biomac vyrábějící brikety z biomasy

 • 2008

  Libor Suchánek, majitel firmy Sulko, specializované na výrobu plastových oken

 • 2009

  Jozef Pavlík, firma Hopax zaměřená na výrobu ocelových konstrukcí

 • 2010

  Pavel Holubář, firma SHM, s.r.o., která se specializuje na výrobu super tvrdých PVD povlaků

 • 2011

  Jiří Mencl, firma SEV Litovel, která se zabývá výrobou gramofonových přístrojů

 • 2012

  Jiří Žáček, firma Česko-slezská výrobní a.s., vyrábějící obytné a sanitární kontejnery

 • 2013

  Cyril Svozil, ředitel a majitel společnosti FENIX Trading, s. r. o., vyrábějící plošné elektrické topné systémy

 • 2014

  David Dostál, majitel a předseda představenstva společnosti PAPCEL, a.s., která vyrábí stroje a technologická zařízení pro polygrafický a papírenský průmysl

 • 2015

  Petr Gross, majitel a jednatel společnosti Ing. Petr Gross s.r.o., výrobce plastových výrobků a vstřikovacích forem a dílů

 • 2016

  Pavel Koutný, jednatel a spolumajitel oděvní firmy Koutný spol. s r.o., výrobce tradiční pánské módy a obleků na míru

 • 2017

  Jiří Žáček, předseda představenstva Farmak, a. s., chemicko-farmaceutická společnost zaměřená na vývoj, výrobu a marketing generických léčivých látek

 • 2018

  Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale, majitelé úspěšného sýrárenského koncernu Brazzale Moravia, a. s., mléčné výrobky pod značkou Gran Moravia jsou oblíbené v České republice

           Více informací naleznete zde

           Fotogalerie Podnikatel roku 2018 – vítěz Brazzale Moravia, a.s. naleznete zde

 • 2019

  Petra Pohořská, spolumajitelka a provozní ředitelka ABO valve, s.r.o., společnost vyrábí průmyslové armatury a specializuje se na tzv. motýlkové klapky.

           Více informací naleznete zde

           Fotografie Podnikatel roku 2019 – vítěz ABO valve s. r. o., neleznete zde

Další kategorie a ocenění:

 • Technologický podnikatel roku 2005 – Radim Králík, firma Grapo s. r. o.

 • 2007 - Zvláštní cena poroty - Zdeněk Černý, firma Biomac

 • 2008 - Zvláštní cena poroty – Karel Zejda, firma KAZETO, spol. s r. o.

Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na www.podnikatelroku.cz a nominační formulář na adrese https://www.podnikatelroku.cz/prihlaska/chci-se-prihlasit .

 

Podnikavá hlava

Soutěž Podnikavá hlava organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci, který dlouhodobě podporuje podnikání mladých a zakládání startupů v Olomouckém kraji. Za tímto účelem organizuje soutěž, jejímž cílem je vyhledat a odměnit zajímavé podnikatelské záměry a projekty, které dosud nebyly realizovány.

Soutěž Podnikavá hlava probíhá pod záštitou a za finanční podpory Olomouckého kraje. Soutěže se již zúčastnilo přes 350 soutěžících, objevilo se mnoho zajímavých nápadů. Do letošního jedenáctého ročníku se registrovalo 29 soutěžících, do finále bylo vybráno 10 nejlépe zpracovaných podnikatelských záměrů. Vzhledem k tomu, že soutěž podporuje začínající podnikatele v regionu, přispívá ke zvyšování podnikatelského potenciálu celého Olomouckého kraje.

Partnerem této soutěže je Olomoucký kraj, jehož zástupce vybírá speciální kategorie Podnikatel v sukních. V této kategorii jsou odměňovány projekty zaměřené na ženy jako cílovou skupinu nebo vytvořené ženou, budoucí podnikatelkou.

Soutěž je vyhlašována v únoru, uzávěrka je koncem dubna, finále probíhá v květnu. Letošní vyhlášení vítězů a rozdělení cen proběhlo on-line formou.

V roce 2020 se stal vítězem Tomáš Jelínek s projektem na výrobu modulárního automatu na prodej sklenic medu. Podnikatelkou v sukních se stala Eliška Brázdilová, která představila projekt Restio, který počítá s buňkou, nabízející možnost vyřízení osobních či pracovních záležitostí na veřejných místech.

Podrobné informace o soutěži naleznete na webu www.podnikavahlava.cz nebo Facebooku Soutěž Podnikavá hlava. Informace o vítězích dále na webu Olomouckého kraje zde.

Výsledky finále, které proběhlo online formou:

1. místo:                      Jelínek Tomáš, projekt Medomat

2. místo:                      Podola David, projekt Inteligentní dopravní zrcadla

3. místo:                      Špás František, projekt Loklok

Podnikatel v sukni:      Brázdilová Eliška, projekt Restio

 

Vodafone Firma roku, MONETA Živnostník roku

Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zaměřením k největším podnikatelským kláním v zemi. Soutěžící jsou objektivně posuzováni díky propracovanému systému hodnocení, kdy odpovídají na stručné otázky charakterizující jejich podnikání a popisují svůj podnikatelský příběh. U firem se hodnotí také tzv. scoring (parametry dokládající podnikatelské zdraví firmy).

Do krajského finále postupuje celkem 10 firem a 10 živnostníků z každého kraje. V krajském kole je určen vítěz na základě hodnocení odborné poroty. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty.

Vzhledem k pandemické situaci spojené s virem COVID-19 se vyhlášení vítězů v Olomouckém kraji konalo online formou ve virtuální prostředí. Záznam ze slavnostního vyhlášení naleznete zde.

Zcela novou kategorií byla letos MONETA Živnostník roku Srdcař. Kategorie oceňuje mezi živnostníky toho z nich, který překonal v podnikání problémy nebo nejrůznější nástrahy, nevzdal se a pracuje dál.

Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2020, MONETA Živnostník roku 2020, Vodafone Odpovědná firma roku 2020 a MONETA Živnostník roku Srdcař, se bude konat na slavnostním galavečeru 10. prosince na Pražském Žofíně.

Výsledky krajského kola:

Vodafone Firma roku 2020 Olomouckého kraje:

1. Tilak, a.s. – výroba sportovního outdoorového oblečení (Šumperk)
2. Designfoods s.r.o. – rukodělná výroba delikates (Zábřeh)
3. Flenexa plus s.r.o. – služby v odpadovém hospodářství, CNC obrábění a aquaponickém pěstování (Přáslavice)

MONETA Živnostník roku 2020 Olomouckého kraje:
1. Karel Giebisch – regenerační a rekondiční masérské služby (Bělkovice)
2. Tomáš Gajdoš – výroba oříškových krémů (Prostějov)
3. Šárka Vybíralová – výroba exkluzivních nefiltrovaných ovocných a bylinných vín (Jeseník)

Vodafone Odpovědná firma roku 2020 Olomouckého kraje:
Flenexa plus s.r.o. – služby v odpadovém hospodářství, CNC obrábění a aquaponickém pěstování (Přáslavice)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2020 Olomouckého kraje:
Karel Giebisch – regenerační a rekondiční masérské služby (Bělkovice)

Více informací k soutěži a pravidlům, naleznete zde

 


Poslední změna 08. 12. 2020 13:38:00