Soutěže pro podnikatele

Olomoucký kraj se pravidelně podílí na propagaci a organizaci následujících soutěží:

EY Podnikatel roku

Soutěž EY Podnikatel roku, byla založena společností EY (dříve známou jako Ernst & Young) ve Spojených státech amerických v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí a v  současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již téměř v 60 zemích na šesti kontinentech.  Soutěž Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou jednotliví účastníci posuzováni, v každé zemi srovnatelná.  Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele.

V loňském roce byl vyhlášen již dvacátý ročník této soutěže v České republice. Titul Podnikatel roku Olomouckého kraje a šek za vynikající reprezentaci regionu získalo již čtrnáct vítězů. Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 Olomouckého kraje bylo vyhlášeno na slavnostním večeru 13. února 2020 v Divadle na Šantovce v Olomouci.

Přehled vítězů krajského kola soutěže:

 • 2006

  Miroslav Študent, zakladatel firmy Siwatec, vyrábějící čerpadla a závlahovou techniku

 • 2007

  Zdeněk Černý, firma Biomac vyrábějící brikety z biomasy

 • 2008

  Libor Suchánek, majitel firmy Sulko, specializované na výrobu plastových oken

 • 2009

  Jozef Pavlík, firma Hopax zaměřená na výrobu ocelových konstrukcí

 • 2010

  Pavel Holubář, firma SHM, s.r.o., která se specializuje na výrobu super tvrdých PVD povlaků

 • 2011

  Jiří Mencl, firma SEV Litovel, která se zabývá výrobou gramofonových přístrojů

 • 2012

  Jiří Žáček, firma Česko-slezská výrobní a.s., vyrábějící obytné a sanitární kontejnery

 • 2013

  Cyril Svozil, ředitel a majitel společnosti FENIX Trading, s. r. o., vyrábějící plošné elektrické topné systémy

 • 2014

  David Dostál, majitel a předseda představenstva společnosti PAPCEL, a.s., která vyrábí stroje a technologická zařízení pro polygrafický a papírenský průmysl

 • 2015

  Petr Gross, majitel a jednatel společnosti Ing. Petr Gross s.r.o., výrobce plastových výrobků a vstřikovacích forem a dílů

 • 2016

  Pavel Koutný, jednatel a spolumajitel oděvní firmy Koutný spol. s r.o., výrobce tradiční pánské módy a obleků na míru

 • 2017

  Jiří Žáček, předseda představenstva Farmak, a. s., chemicko-farmaceutická společnost zaměřená na vývoj, výrobu a marketing generických léčivých látek

 • 2018

  Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale, majitelé úspěšného sýrárenského koncernu Brazzale Moravia, a. s., mléčné výrobky pod značkou Gran Moravia jsou oblíbené v České republice

           Více informací naleznete zde

           Fotogalerie Podnikatel roku 2018 – vítěz Brazzale Moravia, a.s. naleznete zde

 • 2019

  Petra Pohořská, spolumajitelka a provozní ředitelka ABO valve, s.r.o., společnost vyrábí průmyslové armatury a specializuje se na tzv. motýlkové klapky.

           Více informací naleznete zde

           Fotografie Podnikatel roku 2019 – vítěz ABO valve s. r. o., neleznete zde

Další kategorie a ocenění:

 • Technologický podnikatel roku 2005 – Radim Králík, firma Grapo s. r. o.

 • 2007 - Zvláštní cena poroty - Zdeněk Černý, firma Biomac

 • 2008 - Zvláštní cena poroty – Karel Zejda, firma KAZETO, spol. s r. o.

Podrobné informace o soutěži a přihlašovací formulář je k dispozici na www.podnikatelroku.cz.

 

Podnikavá hlava

Soutěž Podnikavá hlava organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci, který dlouhodobě podporuje podnikání mladých a zakládání startupů v Olomouckém kraji. Za tímto účelem organizuje soutěž, jejímž cílem je vyhledat a odměnit zajímavé podnikatelské záměry a projekty, které dosud nebyly realizovány. Soutěží, která probíhá pod záštitou Olomouckého kraje, již prošlo přes 300 soutěžících. Vzhledem k tomu, že soutěž podporuje začínající podnikatele v regionu, přispívá ke zvyšování podnikatelského potenciálu celého Olomouckého kraje.

Partnerem této soutěže je Olomoucký kraj, jehož zástupce vybírá speciální kategorie Podnikatel v sukních. V této kategorii jsou odměňovány projekty zaměřené na ženy jako cílovou skupinu nebo vytvořené ženou, budoucí podnikatelkou. V minulém roce byla vyhlašována i nová kategorie Zdraví – pohyb – sport, kterou přineslo Aplikační centrum BALUO.

Soutěž je vyhlašována v únoru, uzávěrka je koncem dubna, finále probíhá v květnu. V roce 2019 se stal vítězem student UP Michal Gabčo s projektem MESS – hodnocení povrchu Měsíce. Podnikatelkou v sukních se staly Nikola Smětalová a Blanka Tomečková se svým záměrem ZUBAŘKY.cz, který počítá s ordinací, v níž budou obě ženy provádět osvětu a naučí děti nebát se zubaře.

Podrobné informace o soutěži naleznete na webu www.podnikavahlava.cz nebo Facebooku Soutěž Podnikavá hlava. Informace o vítězích dále na webu Olomouckého kraje zde.

 

Firma roku a Živnostník roku

Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zaměřením k největším podnikatelským kláním v zemi. Soutěžící jsou objektivně posuzováni díky propracovanému systému hodnocení, kdy odpovídají na stručné otázky charakterizující jejich podnikání a popisují svůj podnikatelský příběh. U firem se hodnotí také tzv. scoring (parametry dokládající podnikatelské zdraví firmy).

Do krajského finále postupuje celkem 10 firem a 10 živnostníků z každého kraje. V krajském kole je určen vítěz na základě hodnocení odborné poroty. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty.

Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2019, Česká spořitelna Živnostník roku 2019 i Vodafone Odpovědná firma roku 2019 se bude konat na slavnostním galavečeru 12. prosince na Pražském Žofíně. Záznam ze slavnostního večera bude vysílat Česká televize 20. prosince.

Výsledky krajského kola:

Vodafone Firma roku 2019 Olomouckého kraje

 1. Koutný spol. s r.o. – výroba uniforem klasické a pánské konfekce (Olomouc)

 2. CONSTRUSOFT s.r.o. – vývoj softwaru (Přerov)

 3. GASTRO MACH, s.r.o. – komplexní dodávka gastrozařízení (Jeseník)

Česká spořitelna Živnostník roku 2019 Olomouckého kraje

 1. Jiří Žákovský – vývoj a výzkum úprav povrchů nejrůznějších materiálů (Olomouc)

 2. Jana Kašparová – výroba velkolosinských pralinek (Velké Losiny)

 3. Olga Gřundelová – výroba staroměstských máslových trubiček chov koz (Staré Město)

Vodafone Odpovědná firma roku 2019 Olomouckého kraje

 1. firma Solen, s.r.o. – postgraduální vzdělávání lékařů (Olomouc)

Více informací naleznete zde

 


Poslední změna 25. 02. 2020 16:40:34