Projekt Centrum podpory etické výchovy v Olomouckém kraji

09. 11. 2011

Projekt Centrum podpory etické výchovy v Olomouckém kraji na Cyrilometodějském gymnáziu a mateřské škole v Prostějově úspěšně pokračuje

Projekt byl vytvořen se záměrem propagovat a podporovat výuku Etické výchovy na základních a středních školách v Olomouckém kraji a poskytnout trvalou metodickou pomoc školám, které se rozhodnou předmět Etická výchova zařadit do svého ŠVP. Od jeho začátku v prosinci 2010 jsme vytvořili podmínky pro 250 - hodinový akreditovaný vzdělávací kurz pro budoucí učitele Etické výchovy, který začal 12. února 2011 a skončí po 18 měsících obhajobami závěrečných prací a závěrečnou zkouškou v červnu 2012.

K 1. září 2011 byla zahájena pilotní výuka Etické výchovy 500 žáků na olomouckých základních a středních školách, včetně vstupní evaluace. Pedagogové a účastníci vzdělávacího kurzu Etické výchovy mají navíc možnost využít nabízených konzultací terénních metodiků. Zároveň vznikají sady výukových a metodických materiálů a rozrůstá se webový portál: www.cmg.prostejov.cz/etika o další podpůrné vzdělávací materiály, tipy a inspirace.

V rámci přímé podpory učitelů Etické výchovy jsme na Cyrilometodějském gymnáziu a mateřské škole v Prostějově uspořádali vzdělávací semináře ve dvou říjnových termínech, kdy jsme nabídli ukázkovou hodinu Etické výchovy ve 2. ročníku SŠ s následným rozborem, diskuzí nad reálnými a aktuálními překážkami akceptace etické výchovy na školách, doplněné sdílením příkladů dobré praxe. Semináře vedl akreditovaný učitel Etické výchovy, který působí zároveň jako preventista a lektor v oblasti seberozvojových seminářů na Cyrilometodějském gymnáziu, Mgr. Pavel Polcr.

Celkem se zúčastnilo 20 pedagogů, kteří mají přímou zkušenost s výukou Etické výchovy v různých formách na olomouckých základních a středních školách nebo by chtěli Etickou výchovu začít učit, preventisté škol a zástupce pedagogicko-psychologické poradny. Většinou se kolegové shodli na tom, že stále chybí povědomí a podpora Etické výchovy od úrovně vedení škol až po širší pedagogickou veřejnost. Na druhé straně velmi pozitivně hodnotili kladný vliv na klima tříd díky systematickému, osobnějšímu a prožitkovému stylu práce, kterou hodiny Etické výchovy poskytují.

Díky krajské konferenci o Etické výchově, kterou v říjnu 2011 zorganizovalo olomoucké pracoviště NIDV a kde jsme o průběhu a přínosu projektu informovali, stále zůstáváme aktivní, mapujeme aktuální dění, získáváme inspiraci, kontakty a možnosti propojení s dalšími institucemi, podporujícími zavádění Etické výchovy do základního a středního školství tak, abychom smysluplně naplnili záměr budování Centra podpory etické výchovy v Olomouckém kraji.

Mgr. Taťána Ságlová

věcný manažer projektu


Poslední změna 09. 11. 2011 10:40:19