Grafický kabinet Václava Hollara

Datum12. 05. 2020-31. 12. 2021
Místo konáníMuzeum Zábřeh
OrganizátorVlastivědné muzeum v Šumperku

Ve sbírce zábřežského muzea se nachází impozantní kolekce grafických listů Václava Hollara (1607–1677), věhlasného rytce a kreslíře 17. století, kterou daroval muzeu milovník a sběratel umění plk. Karel Lukas. Václav Hollar svou tvorbou přispěl k rozvoji techniky rytí i leptání do mědi a jako jeden z mála Čechů své doby ovlivnil výtvarné umění v evropském kontextu.

Expozice nabízí výběr z kolekce, která se svým počtem téměř 750 grafických listů řadí k nejrozsáhlejším souborům díla Václava Hollara v České republice.

K vidění jsou kupříkladu působivé ilustrace k překladům Homérovy Iliady a Vergiliovy Aeneidy i ke známým Ezopovým bajkám, dále portréty významných osobností anglického dvora i urozených měšťanů, a to včetně Hollarova autoportrétu, či grafické listy zachycující kroje a oděvy duchovních řádů. Představeny jsou i zeměpisné plány, mapy a početná řada pohledů do krajiny, např. Londýnské pohledy z roku 1665 či Pohledy na Tanger. Část sbírky tvoří rovněž náměty s přírodní tematikou a precizní tisky náhrobků a stavebních památek.

Grafický kabinet Václava Hollara - stálá expozice


Poslední změna 11. 05. 2021 12:15:03