Alfons Mucha - Legenda české secese v Olomouci

Datum03. 09.-05. 12. 2021
Místo konáníSál sv. Kláry Vlastivědného muzea v Olomouci
OrganizátorVlastivědné muzeum v Olomouci

Výstava je komplexním průřezem nejen Muchovy tvorby, ale i vývoje secese, který Mucha definoval.

Alfons Mucha byl český secesní malíř, ilustrátor a grafik žijící v Paříži, kde se proslavil díky spolupráci se Sarah Bernhardt. Vytvořil pro ni řadu divadelních plakátů, které se staly ikonickými díly secese. Mucha se stává tváří Art Nouveau a jeho jméno je neodmyslitelně spjato s tímto uměleckým směrem.

Jeho nejznámější díla vznikají v Paříži, avšak jeho láska k vlasti se projevuje v jeho práci a kulminuje po návratu do Československa. Tam vzniká mnoho knih a plakátů a především série velkoformátových pláten Slovanská Epopej, na které pracoval téměř osmnáct let.

Na výstavě Alfons Mucha obsahující více než pět desítek grafik a představující autorovu ucelenou tvorbu budou mít návštěvníci možnost vidět známé ukázky jeho práce pro Sarah Bernhardt – plakáty k divadelním hrám Médea a Lorenzzacio, dále ikonická plátna na téma přírody a ročních cyklů nebo sérii grafik Document Decoratifs. V této Alfonsem Muchou vytvořené a dodnes používané učebnici aplikované secese pro každodenní život je jeho typický dekorativní styl navíc doplněn sofistikovaným přístupem k praktickému využití. Další ukázky užitého umění představují obalové materiály pro čokolády nebo keramika s jeho motivy. Vystavené velkoformátové plakáty vytvořené později v Čechách – například u příležitosti všesokolského sletu nebo pro moravské učitele – ukazují schopnost Alfonse Muchy jemně vyobrazit slovanskou duši.

Alfons Mucha


Poslední změna 03. 09. 2021 10:18:38