Slovo hejtmana

Josef Suchánek - hejtman Olomouckého kraje

Vážené čtenářky a čtenáři,

o řemesle se vždycky tvrdilo, že má zlaté dno. Určitě to potvrdí každý, kdo v posledních letech nějakého šikovného řemeslníka platil. Pokud ho tedy vůbec našel. Když totiž zůstaneme u pořekadel, najít zručného fachmana připomíná hledání jehly v kupce sena.

Listopadový zpravodaj Olomouckého kraje se zaměřuje právě na střední školství s důrazem na řemesla. Zatímco lidí s maturitou je na trhu práce v některých oborech nadbytek, kvalitní truhláři, sádrokartonáři, ale i instalatéři nebo cukráři chybí pořád. Přitom v našem regionu existuje spousta škol, kde si můžete perspektivní řemeslo vybrat, zajistit si dobré zaměstnání a nadstandardní výdělky. Peníze formou krajských stipendií dostávají zruční učni ještě během školní docházky.

Není zkrátka dobré tlačit děti silou k maturitě. Důležitější je, aby je obor, který si vyberou, bavil. Ostatně maturitní zkoušku si může dodělat i každý řemeslník – nástavbových oborů je v našem kraji také dost. Řemeslo nabízí kromě zlatého dna ještě pár výhod navíc. Hlavně pocit z dobře vykonaného díla, a jak pravil Johann Wolfgang von Goethe, šanci pozvednout práci na umění.

Šťastnou ruku při výběru budoucího povolání.

Josef Suchánek,

hejtman Olomouckého kraje